Intelligent tracking and guidance system for swift target manoeuvres under nonparametric uncertainty
Parametrik olmayan belirsizlik altında kıvrak hedef manevraları için akıllı hedef izleme ve güdüm dizgesi
- Tez No: 82445
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÇIRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
oz PARAMETRIK OLMAYAN BELİRSİZLİK ALTINDA KIVRAK HEDEF MANEVRALARI İÇİN AKILLI HEDEF İZLEME VE GÜDÜM DİZGESİ Gökkuş, Levent Doktora, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Cahit Çıray Ortak Tez Yöneticileri: Doç. Dr. Aydan M. Erkmen - Doç. Dr. Ozan Tekinalp Temmuz 1999, 164 sayfa Bu tezde, kıvrak hedefleri yakalayan taşıtlar için çok modelli, öğrenebilen hedef izleme dizgesi ve yeni bir güdüm algoritması geliştirilmiştir. Geçmişteki gözlemlere dayanarak hedefin gelecekteki durumunu kestirebilen akıllı izleme birimi üretilmiş ve bu birim kıvrak hedefleri izleyen hava taşıtları için öngörülmüş bir güdüm dizgesinin bileşeni olarak kullanılmıştır. İzleme birimi, dalgacık tabanlı bir yapay sinir ağından yararlanmaktadır. Hedefin gerçekleşen manevrasını tanımlamak ve gelecekteki durumunu kestirebilmek için hedefin o ana kadar gözlenen hareketi, bulanık dizgelerle tanımlanmış prototip hedef hareket modelleriyle karşılaştırılmaktadır. Böylece, hedefin hareketinin bu modellere ne kadar uyduğu belirlenmekte ve bulanık dizgelerce üretilen kestirimler güdüm dizgesine gönderilmeden önce tümleştirilmektedirler. Güdümlenen hava taşıtının, hedefin ileride varacağı düşünülen noktaya ulaştırılması için bir optimum güdüm algoritması geliştirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Akıllı kestirim, füzelerin güdümü, bulanık modeller iv «pf^l^u RU 5i* fc. ;Sw«"«*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTELLIGENT TRACKING AND GUIDANCE SYSTEM FOR SWIFT TARGET MANOEUVRES UNDER NONPARAMETRIC UNCERTAINTY Gökkuş, Levent Ph.D., Aeronautical Engineering Department Supervisor: Prof. Dr. Cahit Çıray Co-Supervisors: Assoc. Prof. Dr. Aydan M. Erkmen- Assoc.Prof. Dr. Ozan Tekinalp July 1999, 164 Pages In this thesis, an intelligent, adaptive, multimodel target tracking system and a new guidance algorithm for pursuers of swift targets is developed. An intelligent tracker module equipped with a wavelet based neural network that learns predictions from past experience is generated and is used as a part of a guidance system for airborne vehicles which follow swift targets. The perception of actual target manoeuvre and prediction of its future states are achieved by projecting actual observations into decision spaces of local frizzy predictions based on independent prototypical trajectories. Decentralized tracking decisions are thus generated which are further evaluated by learning prediction module and are fused before being sent to the guidance module. An optimum guidance algorithm is developed to guide airborne vehicles to the predicted location of the target. KEYWORDS: Intelligent estimation, guidance of missiles, fuzzy models m