Statistical self-organizing map
  1. Tez No: 82446
  2. Yazar: EMİN GERMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz istatistiksel kendinden düzenlemeli haritalar GERMEN, Emin Doktora, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Semih BİLGEN Şubat 1999, 92 sayfa Bu tezde, Kohonen'in kendinden düzenlemeli harita algoritmasında öğrenme oranı ve komşuluk fonksiyonun hesaplanmasında yeni bir yöntem önerilmiştir. Yöntem, öğrenme oranı ve komşuluk fonksiyonun, gerek verinin, gerekse ağın istatistiksel yapısına göre değişimine göre şekillenmesi temeline dayanmaktadır. Önerilen yöntemin geleneksel yöntemlerle karşılaştırılması sonucu daha başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca tek boyutlu veri ve tek boyutlu harita için önerilen yöntemin doğru topografyaya yakınsadığı kanıtlanmıştır.Anahtar Sözcükler : Kohonen Öz-düzenlemeli Harita, Öğrenme Oranı, Komşuluk Fonksiyonu, Markov süreci.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new method has been proposed to calculate the learning rate and neighborhood function of Kohonen's Self Organizing Map methodology. The method is based on using statistical characteristics of both data and the net. This provides faster map convergence and better performance from the point of view of Average Quantization Error (AQE) compared to the conventional algorithms. Also the convergence proof of the proposed algorithm for one dimensional net and one dimensional data is given.Keywords : Kohonen's Self-Organizing Map (SOM), Learning Rate, Neighborhood Function, Markov Process.