Epidemiological and biochemical study of hepatitis B infections in Al Shatrah
Al Shatrah'ta hepatit B enfeksiyonlarının epidemiyolojik ve biyokimyasal çalışması
  1. Tez No: 824461
  2. Yazar: IMAD BADR JASIM JASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IRMAK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hepatit B virüsü karaciğer hastalığı, siroz ve hepatoselüler karsinomun ana nedenidir. Hepatit B virüsü yılda yaklaşık 1 milyon ölümden veya her dakikada yaklaşık 2 ölümden sorumludur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, HIV/AIDS, alt solunum yolu enfeksiyonları, ishalli hastalıklar ve tüberküloz küresel ölçekte ölüme neden olan ilk dört bulaşıcı hastalıktır. Hepatit B virüsü ise beşinci sırada yer almaktadır. Bu çalışmada hasta serumunda hepatit B virüsünün varlığını saptamak için ELISA ve HBV DNA'nın varlığını saptamak için belirli primerler kullanılarak PTR kullanılmıştır. 2022 ve 2023 yılları arasında AL- Shatrah Eğitim Hastanesi ve AL-Shatrah City/Thi- Qar Province/Irak'taki Merkezi Sağlık Laboratuvarı'nda 95'i hepatit B virüsü (HBV) taşıyan, 35'i 13-95 yaş arası kadın ve 60'ı 1-73 yaş arası erkek olmak üzere 115 örnek ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı örnek toplanmıştır. Her hastadan 5 ml kan, 5 ml'lik steril bir şırınga kullanılarak ven ponksiyonu yoluyla alınmıştır. Kan steril tüplere konmuş ve kanın pıhtılaşması için 15 dakika oda sıcaklığında (18-25 °C) bekletilmiştir. Serumu kandan ayırmak için 3000 rpm'de 5 dakika santrifüj uygulandı ve daha sonra 300µl'lik alikotlara bölünerek kullanılıncaya kadar -20°C'de saklandı. ELISA bulguları, örneklerin %100'ünün HBSAg için pozitif olduğunu ortaya koymuştur. Bulgularımıza göre, erkek grubundaki enfekte erkek oranı en yüksek (%63,2), kadın grubundaki enfekte kadın oranı ise en düşüktür (%36,8). Erkek/kadın oranı (E/K) 1,63:1 idi. Sırasıyla, 41/50 yaş ve 21/30 yaş grupları bu hastaların en yüksek yüzdesine sahipken, bunu 31/40 yaş grubu (%20) takip etmektedir. 80 yaş grubu ise en küçük yüzdeyi (%1,05) oluşturmaktadır. Biyokimyasal testler için hepatit B virüsü ile enfekte 95 kişiden ve kontrol grubu olarak enfekte olmayan 20 kişiden sadece 40 örnek alınmıştır. Mevcut çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar, Alanin Aminotransferaz (ALT) enziminin enfekte numuneler ve kontrol numunelerindeki seviyelerinde bir düşüş olduğunu göstermiştir. Araştırmamızda, analiz ettiğimiz örneklerde aspartat amino transferaz (ALT) olarak bilinen enzim konsantrasyonu seviyelerinin önemli miktarda düştüğünü ve çalışma örneklerindeki Alkalin Fosfataz (ALP) enzimi değerlerinde ılımlı bir düşüş olduğunu tespit ettik. 75 numune (%78,9) PCR yöntemi ve belirli primerler kullanılarak HBV DNA için pozitif bulunurken, 20 numune (%21,1) negatif olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus is the main cause of liver disease, cirrhosis and hepatocellular carcinoma. Hepatitis B virus is responsible for around 1 million deaths annually, or about 2 deaths each minute. According to data from the World Health Organization, HIV/AIDS, lower respiratory tract infections, diarrheal diseases, and tuberculosis are the top four infectious diseases that cause death globally. Hepatitis B virus is ranked fifth. In this study ELISA were used to detect the presence of the hepatitis B virus in patient serum, and nested PCR to detect the presence of HBV DNA using particular primers. 115 samples were collected, of which 95 with hepatitis B virus (HBV), 35 were females aged 13 to 95, and 60 were male 1 to 73 years and 20 healthy samples as the control group between 2022 and 2023, from AL-Shatrah Teaching Hospital and Central Health Laboratory in AL-Shatrah City/Thi-Qar Province/Iraq. 5 ml of blood were taken from each patient via venepuncture using a sterile 5 ml syringe. The blood was placed in sterile tubes, which were then allowed to stand at room temperature (18 to 25 °C) for 15 minutes to allow the blood to coagulate. Centrifugation at 3000 rpm for 5 minutes was used to separate the serum from the blood, which was then divided into 300µl aliquots and stored at -20°C until use. The ELISA findings revealed that 100% of the samples tested positive for HBSAg. According to our findings, the proportion of infected male in the male group was the largest (63.2%), while the proportion of infected female in the female group was the lowest (36.8%). The male to female ratio (M/F) was 1.63:1. Respectively, the age groups 41–50 years and 21–30 years had the highest percentage of these patients, followed by the age group 31–40 years (20%), while the age group (80 years) made up the smallest percentage (1.05%). Only 40 samples were taken out of 95 people infected with hepatitis B virus, and 20 uninfected subjects as a control group for biochemical testing. The results that we reached through our current study showed a decrease in the levels of enzyme Alanine Aminotransferase (ALT) in infected samples and control samples. In our research, we found that the levels of the enzyme concentration known as Aspartate Aminotransferase (AST) in the samples we were analyzing dropped by a sizeable amount and moderation in the values of enzyme Alkaline Phosphatase (ALP) in the study samples. 75 samples (78.9%) were positive for HBV DNA using the PCR method and particular primers, whereas 20 samples (21.1%) tested negative.