Tibia distal eklem dışı kırıklarda 'minimal invaziv plak uygulaması' ile 'kilitli kanal içi çivileme' tekniklerinin klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological results of 'minimally invasive plate application' and 'locked intra-canal nailing' techniques in tibia distal extra-articular fractures
  1. Tez No: 824462
  2. Yazar: AHMET SAVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KARAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda,“Tibia distali eklem dışı kırıklarında sıkça kullanılan iki tedavi yöntemi olan minimal invaziv plaklama ile kilitli kanal içi çivileme yöntemleri arasında klinik ve radyolojik fark var mıdır?”sorusunu yanıtlamayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 2008 ile 2013 yılları arasında gelmiş ve distal tibia eklem dışı kırığı tanısı ile operasyonu yapılmış hastaların retrospektif değerlendirilmesi yapılmıştır. Klinik olarak VAS ağrı skoru, OMAS ayak bileği skoru değerlendirilmiş, radyolojik açıdan kaynama süresi ve redüksiyonun yanlış kaynama açısından kalitesi değerlendirilmiştir. Bulgular: Kanal içi çivileme ve plak grupları arasında, VAS ağrı skorları, OMAS ayak bileği skoru, kaynama süreleri ve kaynama sonrası deformite açısından anlamlı fark yoktur. Çivi grubunda malunion daha fazla olsa da istatistiksel sonuçlara yansımamıştır. Bağımsız değişken olarak ölçülen kırık-eklem mesafeleri arasında çıkan anlamlı farkın çalışmanın retrospektif olması sebebiyle, ameliyat öncesinde cerrahın kişisel seçimi sebebiyle olduğu düşünülmektedir. Sonuç: Tibia distali eklem dışı kırıklarda kilitli kanal içi çivileme ve minimal invaziv kilitli plak uygulamalarının her ikisi de klinik ve radyolojik açıdan başarılıdır. Kanal içi çivileme teknik olarak daha zor olmakla birlikte, yanlış kaynama riski hafifçe daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we asked,“Is there a clinical and radiological difference between minimally invasive plating and locked intracanal nailing methods, which are two frequently used treatment methods for distal tibia extra-articular fractures?”We aimed to answer the question. Patients and Methods: A retrospective evaluation was made of patients who came to Tepecik Training and Research Hospital between 2008 and 2013 and underwent surgery with the diagnosis of distal tibia extra-articular fracture. VAS pain score and OMAS ankle score were evaluated clinically, and radiologically the time to union and the quality of the reduction in terms of malunion were evaluated. Results: There is no significant difference between intracanal nailing and plate groups in terms of VAS pain scores, OMAS ankle score, union times, and post-union deformity. Although malunion was more common in the nail group, it was not reflected in the statistical results. It is thought that the significant difference between the fracture-joint distances measured as independent variables is due to the personal choice of the surgeon before the surgery since the study is retrospective. Conclusion: In distal tibia extra-articular fractures, locked intracanal nailing and minimally invasive locking plate applications are both clinically and radiologically successful. Although intracanal nailing is technically more difficult, the risk of malunion is slightly higher.