Kırıkhan – Reyhanlı (Hatay) karayolu km: 24+000 – 28+000 arasındaki deformasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of deformations between km: 24+000 - 28+000 Kırıkhan - Reyhanlı (Hatay) highway
  1. Tez No: 824473
  2. Yazar: BURÇİN BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET TAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Akdeniz Bölgesi, Hatay ili, Reyhanlı ilçesinde Reyhanlı Baraj gölü yakınındaki, Kırıkhan – Reyhanlı E - 98 karayolunun Km: 24+000 – 28+000 arasındaki yol dolgusunda ve üst kaplamada, baraj suyunun belirli dönemlerde iklime bağlı olarak değişmesiyle deformasyonlar oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında karayolu dolgusunda ve kaplama tabakasında oluşmakta olan deformasyonların nedenleri araştırılmıştır. Kırıkhan – Reyhanlı E – 98 karayolunda oluşan deformasyonların değerlendirilmesi amacıyla Km: 24+000 – 28+000 arasında 6 tane araştırma sondajı açılmış, açılan sondajlardan elde edilen örselenmiş ve örselenmemiş zemin örnekleri üzerinde indeks deneyleriyle birlikte konsolidasyon, serbest şişme deneyi ve organik madde içeriği deneyleri yapılmıştır. İklim ve yağış durumlarına bağlı olarak Reyhanlı baraj gölü seviyesindeki değişimler, zemin malzemesinin yüksek plastisiteli kil olması sebebiyle zeminde hacim değişimlerine yol açmaktadır. Hacimsel büzülme limitinin %90,21'e kadar ulaştığı gözlemlenen zemin, genellikle kırılgan katı davranışı sergilemektedir. Organik madde içeriği %6,1, serbest şişme yüzdesinin %145, serbest şişme indisi %105,51 değerlerine ulaşılmıştır. Zeminin su ve iklim şartlarına duyarlı olması ve özellikle yüksek plastisiteli kil sınıfında olması, yol üst yapısında genel olarak yol eksenine paralel boyuna çatlakların meydana gelmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Mediterranean Region, Hatay province, Reyhanlı district, near Reyhanlı Dam Lake, Kırıkhan - Reyhanlı E - 98 highway between Km: 24+000 - 28+000, deformations occur in the road embankment and pavement surface. In this thesis, the causes of the deformations occurring in the road embankment were investigated. In order to evaluate the deformations on the Kırıkhan - Reyhanlı E - 98 highway, 6 research boreholes were drilled between Km: 24+000 - 28+000. Consolidation, free swelling test and organic matter content tests were conducted along with index tests on disturbed and undisturbed soil samples obtained from boreholes. Changes in the water level of the Reyhanlı dam lake depending on climate and precipitation conditions cause volume changes in the ground due to the high plasticity of the soil material. The soil, where the volumetric shrinkage limit is observed to reach up to 90.21%, generally exhibits brittle solid behavior. Organic matter content was 6.1%, the free swelling percentage was 145%, and the free swelling index was 105.51%. The fact that the ground is sensitive to water and climatic conditions and is especially in the high plasticity clay class has caused the formation of longitudinal cracks and block cracks in the road superstructure in general parallel to the road axis.