İlkçağ'da Hatay (Başlangıçtan Bizans Dönemine kadar)
  1. Tez No: 144971
  2. Yazar: SERAP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Antakya Habib-i Neccar eteklerinde kurulmuş bir Hellenistik dönem kentidir. İstanbul surlarından sonra, ülkemizdeki en uzun surlar Antakye'da olup Hellenistik, Roma ve Bizans devirlerine aittir. Antakya, Roma Ve İskenderiye'den sonra Akdeniz dünyasının en büyük kenti olmuştur. Şehrin kurulusu hakkında Libianus ve Malalat farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Antakya'nın kozmopolitik halkı dini ve siyasi ayrımlar yüzünden çeşitli kanlı olaylara sahne olmuştur, iki büyük yangın ve altı deprem şehri sekiz defa felaketlere sürüklemiştir. Hatay'da Reyhanlı- Kumlu - Kırıkhan üçgeni tarih öncesini aydınlatan bölgelerdir. 180 höyük tepsip edilmiştir. Hatay'da ilk bilimsel arkeolojik kazılar 1932-1938 arasında Chicago Üniversitesi yapılmıştır. Amik ovası höyüklerinde İ.Ö. 8000 yıllarına ait yerleşme izleri tespit edilmiştir. Tel Atchana, Teli Tainat ve Cüdeyde paleolitik dönemin önemli kalmtılanndandrr. 1938' de Teli Dehep (Altmtepe), Teli Kurdu (Tevekkeli Höyük) da yapılan kazılarda prebistorik devirlere ait 10 evre çıkarılmıştır. 1936'da British Museum adına Sir Leonard Woolley samandağın Almine kentinde kazılar yapmıştır. 1930'larda Amerikalılarca yapılan kazılarda tabanlar mozaik döşemeli villalar bulunmuştur. Mozaikler bu alanda dünyanın ikinci müzesi sayılan Hatay Arkeoloji Müzesi ile Paris ve ABD'deki çeşidi müzelerde sergilenmektedir. 1996'da Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile Antakya Arkeoloji müzesi işbirliği ile Prof. Dr. Aslıhan YENER başkanlığında Teli Kurdu kazılmıştır. Kazılar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Antakya, is the Hellenistic Term town which is founded foots of Habib-i Neccar. After Istanbul city- walls, the longest city-walls of our country's are in Antakya, belonged on Hellenistic, Roman, and Byzantium revolution. Antakya, has been greatest town of Mediterranean World after Roman and Alexandria. Libianus and Malalus asserted different ideas about building of the city. Cosmopolitan populace of Antakya scened on many bloody brawl because of religious and political sequences. Two great conflagrations, six earth quakes draged the city to disasters eight times. Reyhanlı - Kumlu - Kırıkhan triangle in Hatay are clarificating region of prehistoric. 180 mounds are determined. First scientific archaelogical excavations are made from Chicago University between 1932 - 1938 years in Hatay. Belonged to B.C 8000 in Amik plain mounds settling places are determined. Tell Aççana, Tell Tainat and COneyde are the important remnants of Paleolitik Term.Excavations maded in Tell Dehep (Altın Tepe), Tell Kurdu (Tevekkeli Höyük) belonged to prehistoric terms 10 phases are landed at 1938. Sir Leonard Woolley made«xcavations in Almina town of Samandağ on name of British museum at 1936. At 1930' s American's excavations mosaic flooring villas are found. Mosaics are exhibited in counted as world's second museum Hatay Archaelogy Museum, Paris and USA different museums. At 1996 with the cooperation of Hatay Mustafa Kemal University and Antakya Archaelogy Museum on presidency of Prof. Dr. Aslihan Yener Tell Kurdu is excavated. Excavations are still continued.