Study of the soil hydraulic properties in the governorates Babylon, Najaf and Karbala
Toprak hidrolik özelliklerini çalıştırınBabil, Necef ve Kerbela valilikleri
  1. Tez No: 824485
  2. Yazar: ALI ABDULRIDHA ABDULAMIR ABDULAMIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Topraklar, akışkanların akışına izin veren birbirine bağlı boşlukların yaşam tarzları nedeniyle geçirimli malzemelerdir, ancak mukavemette bir ayrım vardır. Barajların altındaki sızıntı miktarını tahmin etmek ve yeraltı üretimini kolaylaştırmak için susuzlaştırma için toprak geçirgenliği hakkında doğru bir bilgi istenmektedir. Hidrolik iletkenlik olarak da adlandırılan toprak geçirgenliği, bozulmamış veya sulandırılmış numuneler üzerinde tutarlı ve düşen seviyeli laboratuvar değerlendirmelerini içeren çok sayıda teknik kullanılarak ölçülür. Toprağın nem içeriği, evleri üzerinde temiz bir etkiye sahiptir. Su bir topraktan aktığında, Sızıntı kuvvetlerinin su yapılarının korunması üzerinde bir etkisi vardır ve daha sonra açıklığa kavuşturulabileceği gibi, toprağın kayma direnci, kısmen tüm basınç uygulaması yoluyla gevşek boşaltma hacmi tarafından gerekli olabilir. Kil tabakasının çöküntü fiyatına bağlıdır Geçirgenliğine bağlı olarak biriktirilen ve süzülen su miktarına bağlıdır (Konsolidasyon oturması) Zemin barajı ve altındaki zemin, barajın ve temellerin geçirgenliğine bağlıdır, seviyenin altındaki bir yerde temel için bir delik açmak için gereken mil ise Yeraltı suyu yüzeyi, çukur içindeki filtrelenmiş su miktarı, yakın toprak geçirgenliği biliniyorsa beklenebilir Buna göre, geçirgenlik temel topraklardan biridir birçok mühendislik sorununu çözmek için dikkate alınması gereken özellikler. Büyük bir kentsel harekete tanık olan ve toprağın geçirgenliği, stabilite tesislerini etkileyen önemli faktörlerden biri olduğundan ve Necef, Kerbela ve Babil şehrinde geçirgenlik katsayılarının değerlerinin bir bölgeden diğerine değişmesi nedeniyle, aynı zamanda Bir bölgede (noktadan noktaya) yatay ve dikey olarak değişirler, bu nedenle bu araştırma, bir şehirdeki herhangi bir bölge için ve herhangi bir derinlikte geçirgenlik katsayısını hesaplamak için genel bir durum denklemi bulmayı ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Soils are permeable materials because of the lifestyles of interconnected voids that allow the go with the flow of fluids whilst a distinction in strength head exists. A right information of soil permeability is wanted for estimating the amount of seepage beneath dams and dewatering to facilitate underground production. Soil permeability, also termed hydraulic conductivity, is measured using numerous techniques that include consistent and falling head laboratory assessments on intact or reconstituted specimens. The moisture content of the soil has a clean impact on its homes. When water flows thru a soil, it generates Leakage forces have an impact on the protection of water structures, and as can be clarified later, the shear resistance of the soil might be required partially by the volume of loose discharge all through pressure utility. It relies upon on the price of subsidence of the clay layer Compressed on its permeability as the quantity of water saved and filtered through (Consolidation settlement) depends The ground dam and under it relies upon on the permeability of the dam and on the foundations, whilst it's miles required to make a hole for a foundation in a place under the level The groundwater surface, the quantity of filtered water inside the hole may be expected if the close by soil permeability is known Accordingly, permeability is one of the essential soil properties that should be regarded to remedy many engineering issues. Which is witnessing a large urban movement and because the permeability of the soil is one of the important factors that affect its stability facilities and due to the change in the values of the permeability coefficients from one region to another in the city of Najaf , karbala and Babylon at the same time they change horizontally and vertically in One region (from point to point), so this research dealt with finding a general situational equation to calculate the permeability coefficient for any region in a cities and at any depth.