Designing and validating a survey to measure technological, pedagogical and content knowledge among pre-service teachers
Öğretmen adaylarının teknolojik, pedagojik ve içerik bilgilerini ölçmek için bir ölçek tasarlanması ve geçerliliğin sağlanması
- Tez No: 824492
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRYSTALLA MOUZA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Delaware
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu Yönetici Pozisyon Belgesi (EPP), öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisini (TPAB) ölçmek için bir anket geliştirilmesini sunmaktadır. Anket, TPAB çerçevesine dönüştürücü yaklaşım göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve alandaki profesyoneller tarafından geliştirilip onaylanmıştır. Anket, bir Orta Atlantik Üniversitesi'nde eğitim teknolojisi dersi kapsamında 124 öğretmen adayına uygulanmıştır. Anketin yapı geçerliliği ve güvenilirliğini araştırmak amacıyla bir açımlayıcı faktör analizi (AFA) gerçekleştirilmiştir. EFA sonuçları iki faktörlü bir çözüm ortaya koymuştur: Teknoloji Bilgisi ve Müfredat Tabanlı Teknoloji ile Öğretim Bilgisi. Bu EPP'nin bulguları, TPAB'ın incelenmesine yönelik dönüştürücü yaklaşımı desteklemekte ve öğretmen adaylarının TPAB'ı dönüştürücü yaklaşımda tanımlandığı gibi benzersiz bir bilgi bütünü olarak algıladıklarını göstermektedir. Bulgular, araştırmacılar ve öğretmen eğitimcileri için çıkarımlar sağlamaktadır. Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
Özet (Çeviri)
This Executive Position Paper (EPP) presents the development of a survey to measure pre-service teachers' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK). The survey was designed considering the transformative approach to the TPACK framework and was developed and vetted by professionals in the field. It was administered to 124 pre-service teachers within the context of an educational technology course at a Mid-Atlantic University. In order to investigate the construct validity and reliability of the survey, an exploratory factor analysis (EFA) was conducted. EFA results revealed a two-factor solution: Knowledge of Technology and Knowledge of Teaching with Curriculum Based Technology. The findings of this EPP provide support for the transformative approach to examining TPACK and suggest that pre-service teachers perceive TPACK as a unique body of knowledge as described in the transformative approach. Findings provide implications for researchers and teacher educators.