Consumer response to forms of online marketing
Tüketicilerin çevrimiçi pazarlama türlerine tepkisi
  1. Tez No: 824491
  2. Yazar: AYTAÇ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAUL FIFIELD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı, çevrimiçi pazarlama türleri ve müşteri tepkileri konusunda daha iyi bir anlayış sağlamaktır. Web sayfalarında artan pazarlama faaliyetleri, bu konuda çalışma yapma gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi müşterilerin masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefonlar ve tablet gibi internete bağlanma konusunda birçok seçeneğe sahip olmaları nedeniyle gelişmektedir. Teknolojideki gelişmeler, şirketler ve müşteriler arasında daha fazla etkileşim sağlamaktadır. Beş kişiyle yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmış ve 140 kişi çevrimiçi bir anket çalışmasına katılmıştır. Nitel veriler için tematik içerik analizi kullanılmıştır. Nicel veriler ise SPSS yazılım programıyla analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken cinsiyet, internet kullanım süresi ve araştırma amacı dikkate alınmıştır. Anketin sonucu, çevrimiçi müşterilerin geleneksel müşterilere göre fiyata daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Cinsiyet ve internet kullanma süresi, satın alma sıklığıyla ilişkili değildir. Bazı çevrimiçi pazarlama araçları, doğru şekilde kullanılmadıkları için olumsuz bir imaja sahiptir. Örneklemin toplam nüfusu temsil etmemesine rağmen, şirketler hala çalışmanın sonuçlarından, bannerlar ve e-postalar gibi çevrimiçi pazarlama araçlarının etkili bir şekilde kullanılmadığında çevrimiçi müşterilerin zihninde olumsuz bir izlenim bırakabileceği konusunda bir fikir edinebilirler.
Özet (Çeviri)
The study aim is to provide better understanding on the area of online marketing forms and customer response to them. Increasing marketing activities in web pages needs an extra consideration which is the reason to work on this topic. Online shopping has been improving due to the fact that online customers have a number of ways to connect internet such as pc/laptop, smartphones and tablets. Improvements on the technology provide more interaction between companies and customers. A semi structured interview is conducted with 5 people and 140 people participated in an online survey. Thematic content analysis is used for qualitative data. Quantitative data is analysed by SPSS software programme. While data was analysing, gender, internet using time and research objective are taken into consideration. The result of the survey indicated that online customers are more sensitive for price rather than traditional customers. The gender and internet spending time do not have relationship with buying frequency. Some of the online marketing tools has a bad image because they are not using in a right way. Even though the sample does not represent the total population, companies still can have an idea from implications of the study that online marketing tools such as banners, emails can leave negative image on online customer mind if they are not using in an effective way.