Culture sensitivity tests and some virulence factors UTI causative bacteria among women in Kirkuk city
Kerkük'te kadınlarda İYE'ye neden olan bakterilerin kültür duyarlılık testleri ve bazı virülans faktörleri
- Tez No: 824506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUNA JALAL ALİ HUSSEIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, üriner sistem enfeksiyonu olan hastalardan izole edilen bakterilerin bazı fenotipik virülans faktörlerini tespit etmektir. Mart 2022 ile Haziran 2022 arasında, Kerkük'teki Azadi Hastanesi'nde hem çocuk hem de yetişkin İYE'den muzdarip toplam iki yüz yirmi beş (225) hasta çalışmaya katılmıştır. Yüz otuz altı (136) numuneden % 60.44 oranında kanlı agar, mannitol agar ve MacConkey agar dahil olmak üzere kültürlendiğinde bakteriyel üreme için pozitif sonuçlar vermiştir. Mevcut çalışma, en yüksek enfeksiyon yüzdesinin (% 38,2) 26-35 yaş grubunda olduğunu göstermektedir. Burada, en düşük enfeksiyon yüzdesi (% 10) 45 yaş üstü grupta berlirlenmiştir. E. coli, Klebsiella spp. ve Proteus spp. etkenleri amoksisilin/klavulanik asit ve ampisilin'e karşı tamamı (%100) dirençli bulunmuştur. Staphylococcus spp ve Enterococcus spp. suşları penisilin, oksasilin ve sefoxitin'e karşı direnç göstermiştir. Bulgular, incelenen bakterilerin farklı virülans faktörlerinine sahip olduğunu göstermiştir. Oysa E. coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Staphylococcus spp. ve Enterococcus spp. izolatları için hemoliz üretim yüzdesi sırasıyla %88,2, %72,2, %71,4, % 65,5 ve %50, bu izolatlar için üreaz üretim yüzdesi %90.1, %61.1, %50, %79.3 ve %33.3, proteaz üretim yüzdesi sırasıyla %74,5, %94,4, %21,4, %72,4 ve %4,2 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of current study was detection some phenotypic virulence factors of bacteria that isolated from patients with urinary tract infection. Between March 2022 and June 2022, a total of (225) patients at Kirkuk's Azadi Hospital who were both children and adults and suffering from UTI participated in the study. The results showed that 136 samples, or 60.44 % of the total, showed positive results for bacterial growth when they were cultured on the best culture media, including blood agar, mannitol agar and MacConkey agar. The current study shows that the highest percentage of infection was in (26-35 year) group, which were 65(38.2%). Where, the lowest percentage of infection was in (above 45) group, which was 17 (10%) E. coli, Proteus spp., Klebsiella spp. showed total resistance (100%) to amoxicillin/clavulanic acid and ampicillin. Staphylococcus spp. and Enterococcus spp. showed total resistance to penicillin, oxacillin and cefoxitin. The findings showed different types of virulence factors of studied bacteria. Whereas, percentage of hemolysis production for isolates of E. coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Staphylococcus spp. and Enterococcus spp. was 88.2%, 72.2%, 71.4%, 65.5% and 50%, orderly. Percentage of urease production for thes isolates was 90.1 %, 61.1%, 50%, 79.3% and 33.3%, orderly. Percentage of protease production for isolates of E. coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Staphylococcus spp. and Enterococcus spp. was 74.5%, 94.4%, 21.4%, 72.4% and 4.2%, orderly.