Comprehensive association analysis of selected singlenucleotide polymorphisms with cancer prevalence inJapanese elderly population.
Japon yaşlı nüfusundan seçilen grupların kapsamlı tek nükleotid polimorfizmleri ile kanser prevalansı analizi
  1. Tez No: 824507
  2. Yazar: CÜNEYD PARLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MASAAKI MURAMATSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Genetik, Geriatri, Biostatistics, Genetics, Geriatrics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokyo Medical and Dental University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Epidemiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoenformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsan genomundaki en yaygın genetik varyasyon tek nükleotid polimorfizmleridir (SNP'ler) ve bu genetik modifikasyonlar kansere duyarlılığı etkileyebilir. Sitokinleri, mikro RNA'ları (miR'ler), metabolik hastalıkla ilişkili proteinleri veya proteinleri kodlayan genlerdeki çeşitli SNP'leri analiz ettik. Daha önce yürütülen çalışmaları çoğaltmak ve bu SNP'lerin veya ilişkili genlerin Japon popülasyonunda kanser gelişimini nasıl etkileyebileceğine dair daha derin bir anlayış elde etmek için genler. Örneklerimiz geriatri için Japon SNP'lerinde kayıtlı ardışık otopsi vakalarıydı. araştırma (JG-SNP) veri tabanı ve ayrıca mevcut her örnek genotipleme ile araştırılmıştır. Kanser örnekler sistematik olarak incelendi, patolojik olarak doğrulandı ve aşağıdakilere göre değerlendirildi: seçilmiş polimorfizmler Bulgularımızı üç ana bölüme ayırdık: miR-196a2 üzerindeki rs11614913 (p = 0,873, p = 0,737, p = 0,990) ve miR-146a üzerindeki rs2910164 (p = 0,383, p = 0,887, p = 0,446) genel kanser riski ile ilişkiden yoksundu, ancak rs11614913'teki CC genotipi mide kanseri ile ilişkiliydi (p = 0,040). TGFβ1 üzerindeki rs1800469 (C-509T), C aleli genel kanserle ilişkilendirildi (p = 0,012, p = 0,030, p = 0,022). Ayrıca TGFβR, G aleli üzerindeki rs334354 (IVS7+24G>A) pankreas kanserinde koruyucu aleldi (p = 0,024). Her ikisinin de AA + CT kombine genotipi ligand ve reseptör genleri de genel kanserle ilişkiliydi (p = 0,018). Metabolik hastalıklarla ilişkili incelenen 30 SNP arasında, rs1800470 TGFβ1 üzerindeki (P10L) genel kanser riskiyle ilişkiliydi (p = 0,007, p = 0,039, p = 0,005). ESRI'daki rs2243250, akut lösemi riskinin artmasıyla ilişkiliydi (p = 0,008), ancak IL4'teki rs2077647, akut lösemi riskinin azalmasıyla ilişkiliydi (p = 0,008) p= 0,007). rs11614913, rs1800469, rs334354, rs1800470, rs2243250, rs2077647 polimorfizmlerinin yaşlı Japon popülasyonunda kanser gelişimini etkileyebileceğine dair bazı kanıtlar bulduk. Sonuçlarımız daha büyük numune sayıları ve fonksiyonel analizlerle daha fazla doğrulamayı garanti eder.
Özet (Çeviri)
Most common genetic variation in human genome is single nucleotide polymorphisms (SNPs) and these genetic modifications may affect cancer susceptibility. We analyzed several SNPs in genes encoding cytokines, micro RNAs (miRs), metabolic disease related proteins or genes to replicate previously conducted studies and obtain deeper understanding of how these SNPs or associated genes may influence cancer development in Japanese population. Our samples were consecutive autopsy cases registered in the Japanese SNPs for geriatric research (JG-SNP) data base, and also each available sample investigated by genotyping. Cancer samples were systematically reviewed, pathologically verified and assessed with respect to selected polymorphisms. We categorized our findings into three main parts: a. rs11614913 on miR-196a2 (p = 0.873, p = 0.737, p = 0.990) and rs2910164 on miR-146a (p = 0.383, p = 0.887, p = 0.446) lacked the association with overall cancer risk, however CC genotype in rs11614913 was associated with gastric cancer (p = 0.040). b. rs1800469 (C-509T) on TGFβ1, C allele was associated with overall cancer (p = 0.012, p = 0.030, p = 0.022). Furthermore, rs334354 (IVS7+24G>A) on TGFβR, G allele was protective allele in pancreatic cancer (p = 0.024). AA + CT combined genotype of both ligand and receptor genes was also associated with overall cancer (p = 0.018). c. Among examined 30 SNPs which are associated with metabolic diseases, rs1800470 (P10L) on TGFβ1 was associated with overall cancer risk (p = 0.007, p = 0.039, p = 0.005). The rs2243250 on ESRI was associated with increased acute leukemia risk (p = 0.008), however, rs2077647 on IL4 was associated with decreased acute leukemia risk (p p= 0.007). We found some evidence that rs11614913, rs1800469, rs334354, rs1800470, rs2243250, rs2077647 polymorphisms may influence cancer development in elderly Japanese population. Our results warrant further confirmations by larger sample numbers and functional analysis.