Investigation of relationship between Anti T.gondii and tumor necrosis factor-α (TNF-α) and nitric oxide (NO) for the diagnosis of Toxoplasma gondii in pregnant women
Gebe kadınlarda Toksoplazma gondii tanısı için Anti T.gondii ile tümör necrosis factor-α (TNF-α) and nitric oxide (NO) arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 824514
  2. Yazar: ABDULQADER MOHAMMED RASHID RASHID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN, PROF. DR. THAER ABDULQADER SALIH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınlarda Toxoplasma gondii'nin teşhis edilmesi ve TNF-α ile antioksidan eksikliği arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmada ayrıca bazı serolojik ve biyokimyasal testlerin değerlendirilmesi ve T. gondii ile enfekte olan kadınlarda (Pozitif grup) ve sağlıklı kadınlarda (Negatif IgG grubu) bu parametreler arasındaki korelasyonun araştırılması araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, test edilen iki grubun IgG seroprevalans değerlerinde farklılık olduğunu ortaya koydu. Toxoplasmosis ile enfekte kadınlar (Pozitif IgG grubu), sağlıklı olan negatif grupla karşılaştırıldığında, T. gondii'nin ortalama ve anti toksoplazma IgG seroprevalansında önemli ölçüde üstünlük gösterdiğini gösterdi. Enfekte kadınlar, Toxoplasmosis grubuna dahil olan kadınların anti toksoplazma IgG seroprevalansının ortalaması ve yüzdesi bakımından yüksek değerler kaydetti. Pozitif grupta 120 vaka (%74,5), negatif grupta ise 41 vaka (%25,5) tespit edildi. Sonuçlar, incelenen gruplar arasında ortalama beyaz kan hücresi sayımlarında farklılık olduğunu gösterdi. IgG pozitif antikor prevalansına sahip kadınlarda bazofil, monosit ve nötrofil sayılarında bir artış gözlendi. Sağlıklı kadınlar için bu değerler sırasıyla %, %0,38 ve 2,73×103/mm3 olarak kaydedildi. Ayrıca, IgG antikor prevalansına sahip kadınların beyaz kan hücresi (WBC) sayısını önemli ölçüde artırdığı görüldü. Sağlıklı kadınlar için 6,46×109/L olan WBC sayısıyla karşılaştırıldığında, IgG pozitif kadınlarda 8,1×109/L olarak kaydedildi. Bu bulguya göre, IgG prevalans grubundaki enfekte kadınlarda nitrik oksit seviyesi 69.98 ± 4.81 µmol/L olarak ölçülmüştür. Ayrıca, bu çalışmanın bulgularına göre, pozitif IgG prevalansına sahip kadınlarda TNF-α düzeylerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmiş ve bu değer 130,19 ± 6,17 pg/mL olarak kaydedilmiştir. Bu, negatif gruptaki (sağlıklı kadınlar) 16.45 ± 1.28 pg/mL'lik TNF-α seviyeleriyle karşılaştırıldığında önemli bir farklılık olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to diagnose Toxoplasma gondii in women and investigate the relationship between TNF-α and lack of antioxidants. addition, the evaluation of some serological and biochemical tests and study of the correlation between these parameters in women with Anti T. gondii IgG positive and negative group. Their results showed that there were differences in the IgG seroprevalence values of the two tested groups. Anti T gondii IgG seroprevalence was found to be significantly superior when the high and negative group were compared on the basis of mean and percentage. Anti T. gondii IgG seroprevalence of women infected with Toxoplasmosis group recorded 120 cases positive with a percentage of 74.5% and 41 cases negative with a percentage of 25.5%. The result revealed that the groups studied varied in their mean of WBC counts, while women with Anti T. gondii IgG positive prevalence showed an elevation in basophil, monocyte, and neutrophil which recorded 0.14 %, 0.54 %, and 4.77×103/mm3 as compared with 0.12%, 0.38%, and 2.73×103/mm3 respectively for healthy women negative Anti T. gondii IgG group. Also, the findings indicated that the women with IgG antibodies prevalence significantly increased the WBC count which recorded 8.1×109/L as compared with 6.46×109/L for healthy women. This finding suggests that the level of nitric oxide in infected women with (positive Anti T. gondii IgG group) 69.98±4.81 µmol/L, was much higher than the other group(Negative Anti T. gondii IgG group) which recorded 5.25±0.33µmol/L. According to the findings of this study, TNF-α levels were found to be 130.19±6.17 pg/mL in pregnant women with positive Anti T. gondii IgG group, while 16.45±1.28 pg/mL for negative Anti T. gondii IgG group. Therefore, the positives are significantly more than the negatives.