Açık redüksiyon ve internal fiksasyon uygulanan eklem içi kalkaneus kırıklarında orta ve uzun dönem klinik sonuçları etkileyebilecek faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 824513
  2. Yazar: İHSAN AKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ REİSOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmamızdaki amacımız, açık redüksiyon ve internel fiksasyon uyguladığımız deplase eklem içi kalkaneus kırıklı hastaların orta ve uzun dönemde klinik sonuçlarını etkileyebilecek faktörlerin araştırılmasıydı. T.C.S.B. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2007 – 2013 yılları arasında açık redüksiyon ve internal tespit uygulanan 24 hastanın 25 deplase eklem içi kalkaneus kırıgı değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 39,44 ve takip süresi 34,08 ay idi. 18 erkek ve 6 kadın hasta vardı. Kalkaneus kırıklarına, 1 hastada vertebra kırığı, 1 hastada tibia pilon kırığı, 1 hastada tibia plato kırığı ve 1 hastada femur intertrokanterik kırık eşlik ediyordu. Hastalar Sanders sınıflandırma sistemine göre sınıflandırıldı. Hastaların 9 kırığı Tip 2, 16 kırığı Tip 3' tü. Ameliyat öncesi ortalama Böhler açısı 16,9°, Gissane açısı 133,3° idi. Tüm hastalara lateral girişim uygulandı, travma ile cerrahi arası geçen süre ortalama 5,8 gündü. Hastalarda ameliyat sonrası ortalama Böhler açısı 27°, Gissane açısı 110° idi. Hastaların, posterior eklem redüksiyonunu değerlendirmek amaçlı ameliyat sonrası çekilmiş BT' leri vardı. Hastaların klinik değerlendirmesinde AOFAS arka ayak değerlendirme skalası kullanıldı. AOFAS skorlarına göre 12 ayakta iyi (% 48), 4 ayakta orta (% 16), 9 ayakta kötü (% 36) sonuç alındı. Cerrahi öncesi ağır işte çalısan 5 hasta daha az iş yükü olan işe geçmek, 2 hasta çalışmayı bırakmak zorunda kaldı. Hastaların % 40' ında cerrahi sonrası ayakkabı giyim şeklinde değişiklik mevcuttu. Cerrahi sonrası 11 (% 44) ayakta komplikasyon gelişti. 3 (% 12) ayakta yara yeri nekrozu ya da açılması, 4 (%16) ayakta implant çıkarma gereksinimi, 1 (% 4) ayakta derin enfeksiyon ve 4 (% 3,5) ayakta da Sudeck atrofisi gözlendi. Eklem içi deplase kalkaneus kırıklarında, açık redüksiyon ve internal tespit günümüzde öncelikli tedavi şeklidir. Bu yaklaşımla, iyi sonuçlar alınmakla birlikte, kalkaneus posterior eklem yüzünün kötü redüksiyonu ve ameliyat sonrası gelişen komplikasyonlar, tedavinin başarısını engelleyen en önemli etkenlerdir. Bu amaçla cerrahi öncesi ve sonrasında gerekli önlemler alınmalı ve ameliyat sırasında eklem redüksiyonuna özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
We evaluated 24 patients with 25 displaced intraarticular calcaneal fractures who had open reduction and internal fixation, years between 2007-2013 in İzmir Tepecik Research Hospital Orthopaedics and Traumatology Department. Patients had a mean age of 39.44 and follow-up time was 34.08 months. There were 18 male and 6 female patients.Some of the patients were accompiened by another fracture with calcaneus fractures, 1 patient had vertebral fracture , 1 patient had tibial pilon fractures, 1 patient had tibial plateau fracture and1 patient had femoral intertrochanteric fracture. Patients were classified according to Sanders classification system. 9 feet were type 2 fractures, 16 feet were type 3. The mean of preoperative Böhler angle was 16,9 °, Gissane angle was 133,3 °. Lateral approach was performed in all patients. The mean time from trauma to the surgery was 5,8 days. The mean of postoperative Böhler angle was 27 °, Gissane main angle was 110 °. All patients had postoperative BT to evaluate posterior joint reduction. We used AOFAS scale for the patient's clinical evaluation. According to the AOFAS scale there were 12 (48%) good, 4 (16%) fair, 9 (36%) poor results. After surgery 5 patients had to change their job with less workload and 2 patients had to get retired. 40% of patients had shoe size changing after surgery. Complications had developed in 11 (44%) patients. These were wound problems in 3 (12%) patients, implant removel in 4 (16%) patients, deep infection in 1 (4%) patient and sudeck's atrophy in 4 (3.5%) patients. Open reduction and internal fixation is the primary method in displaced intraarticular calcaneal fractures for many orthopaedic surgeons. Good results are reported with operative treatment, but poor reduction of posterior calcaneal articular surface and postoperative complications are the most important factors that prevent success of the treatment. There for, preventive measures should be taken before and after surgery and attention should be paid by surgeons for the reduction of posterior facet during the surgery.