Evaluation of reduced toxicity of deoxynivalenol and zearalenone by extrusion processing as determined by the mtt bioassay using mammalian cell cultures
Ekstrüzyon işlemi ile deoksinivalenol ve zearalenon toksisitesindeki azalmanın memeli hücre kültürleri kullanılarak mtt biyoanalizi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 824517
- Danışmanlar: PROF. DR. LLOYD B. BULLERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Nebraska-Lincoln
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Fusarium mikotoksinleri deoksinivalenol (DON), zearalenon (ZEN), fumonisin (FUM) ve moniliformine (MON) karşı en hassas memeli hücre hatları araştırılarak ileride Fusarium spp. ile kontamine gıdaların ve yemlerin ekstraktlarının üzerinde toksikolojik çalışmalar için hayvan deneylerine alternatif belirlenmiştir. DON ve FUM için Çin hamsteri yumurtak hücre soyu (CHO-K1), MON için hepatoselüler karsinoma hücre soyu (HepG-2) ve ZEN için Balb/c fare keratinosit hücre soyu (C5-O) en duyarlı hücre suyu olarak bulunmuştur ve MTT biyoanalizi ile ölçüldüğü üzere %50 hücre inhibasyon (IC50) değerleri sıra ile 0,27, 85,5, 26,8 ve 24,1 µg/ml olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, ekstrüzyon işlemi sonrasında Fusarium spp. ile kontamine mısır tanelerindeki DON konsantrasyonundaki azalma kimyasal (HPLC) ve biyokimyasal (ELISA) yöntemlerle analiz edilmiş ve DON'daki toksisite kaybı CHO-K1 hücre soyu kullanılarak MTT biyoanalizi ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most sensitive mammalian cell lines to Fusarium mycotoxins, deoxynivalenol (DON), zearalenone (ZEN), fumonisin (FUM), and moniliformin (MON), were investigated for further toxicological investigations as alternatives to whole animal testing for screening extracts of Fusarium spp. contaminated foods and feeds. The Chinese hamster ovary (CHO-K1) for DON and FUM, hepatocellular carcinoma (HepG-2) for MON, and Balb/c mice keratinocyte (C5-O) for ZEN were found to be the most sensitive cell lines with IC50 values of 0.27, 85.5, 26.8, and 24.1 g/ml, respectively, as measured by the MTT bioassay. In the following study, reduced DON concentrations in contaminated corn grits after extrusion were analyzed by chemical (HPLC) and biochemical (ELISA) methods. The loss of toxicity of DON was confirmed by the MTT bioassay using the CHO-K1 cell line.