Kur'ân-ı Kerim'in çocuk haklarına bakışı
The Quran's view on children's rights
- Tez No: 824523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE TEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İslam dininin asıl gayesi zarûrât-ı hamse denilen dinin, canın, neslin, malın ve aklın korunmasıdır. Bunlar içerisinde ise neslin korunması diğer gayelerin devam etmesi için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü dinin ayakta kalması ve toplumun devam etmesi için neslin devam etmesi gerekir. Neslin devamı ise çocuklar ile sağlanabilir. Çünkü çocuklar bizim geleceğimizin teminatıdır. Geleceğimizin teminatı olan çocukların bizler üzerinde hakları vardır ve bu hakların gözetilip yerine getirilmemesi halinde toplumlarda büyük infiallere sebebiyet verilebilir. Bu hakların doğru tespiti ve uygulanması toplumların düzeni ve geleceği bakımından oldukça önemlidir. Kur'ân-ı Kerim neslin devam etmesi ve toplumun ayakta kalması için çocuk haklarına ayrı bir önem vermiştir. Biz de çalışmamızda Kur'ân-ı Kerim'in çocuk için getirdiği hakları inceleyip, İslam'ın ve Kur'ân-ı Kerim'in hak kavramına verdiği önemi ve çocukların henüz doğmadan bir canlı olarak hak sahibi olması gerektiğini ve çocuğun sahip olduğu bu hakları tespit edip uygulanabilmesinin önemine değindik. Çalışmamızı iki bölüm başlığına ayırdık. Birinci bölümde“Kur'ân-ı Kerim'de çocuk ve hak kavramları”başlığı altında: İslam'ın çocuğa bakışına değindik ve çocuk hakkındaki değerlendirmelerinden bahsettik. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de geçen çocuk kavramlarını ve hak kavramını tefsirlerden ve sözlüklerden istifade ederek açıkladık. Çocuk hakları ile ilgili genel bir bilgi verip bu başlığı tamamladık. İkinci bölümde“Kur'ân-ı Kerim'in çocuğa tanıdığı haklar”başlığı altında çocukla ilgili Kur'ân-ı Kerim'den tespit etmiş olduğumuz hakları tefsirlerden istifade ederek açıkladık. Bu hakların açıklanması hususunda rivayet, dirayet, ilk dönem tefsirleri ve modern dönem tefsirlerinden faydalandık. Bu tefsirlerden istifade ederken temel kaynaklarımıza ve kitapların asıllarına bakmaya özen gösterdik. Kısacası bu çalışmamızda asıl gayemiz ayetlerden hareketle tespit ettiğimiz çocuk haklarını tefsirlerden istifade ederek açıklamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the religion of Islam is to protect the religion called zarûrat-ı hamse, life, progeny, property and mind. Among these, the protection of the generation has a special importance for the continuation of other purposes. For religion to survive and society to continue, the generation must continue. The continuation of the generation can be achieved with children. Because children are the guarantee of our future. Children, who are the guarantee of our future, have rights over us and if these rights are not observed and fulfilled, great resentments can be caused in the societies. The correct determination and implementation of these rights is very important for the order and future of societies. The Qur'an gives special importance to children's rights for the continuation of the generation and the survival of the society. In our study, we examine the rights brought by the Qur'an for the child, the importance that Islam and the Qur'an give to the concept of rights, that children should have rights before they are born, and that the child has these rights. We emphasized the importance of identifying and applying it. We divided our work into two chapters. In the first part, under the title of“children and rights in the Qur'an”: We touched upon the view of Islam towards children and talked about their evaluations about the child. In addition, we have explained the concepts of children and rights in the Qur'an by making use of tafsir and dictionaries. We gave general information about children's rights and completed this title. In the second part, under the title of“Rights granted by the Qur'an to the child”, we have explained the rights of the child, which we have determined from the Qur'an, by making use of the commentaries. In order to explain these rights, we have benefited from narration, wisdom, early period commentaries and modern period interpretations. While making use of these commentaries, we took care to look at our basic sources and the originals of the books. In short, our main aim in this study is to try to explain children's rights, which we have determined based on the verses, by making use of commentaries.