Ömer bin Hattab'ın halifeliğinden önceki hayatı
The life and the things done before his caliphate by Hz. Omar
  1. Tez No: 405746
  2. Yazar: ÖMER FARUK KIRMIT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SALİH AKYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İslâm tarihinin Hz. Muhammed (s.a.v)'den sonra, önemli şahsiyetlerinden olan Hz. Ömer'in, halifeliğinden önceki yaşantısı ve faaliyetleri üzerinde yeterince durulmamış, sıradan anlatımlarla üstünkörü geçiştirilmiştir. Bu çalışma, İslâm tarihinde her yönüyle örnek alınması gereken, Âşere-i mübeşşere'den olan ikinci halife Hz. Ömer'in, halife olmadan önceki yaşantısı hakkında bir tasniftir. Üç bölümden olan çalışmanın birinci bölümünde Hz. Ömer'in soyu, yetişmesi, gençliği ve İslâm öncesi yaşantısı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Hz. Ömer'in Müslüman olması ve Hz. Muhammed (s.a.v) dönemindeki olaylarda tutum ve davranışı ilk İslâm kaynakları ışığında incelenmiş ve tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Hz. Ömer'in Hz. Ebu Bekir'in halifeliği dönemindeki fiilleri üzerinde durularak, siyasi ve sosyal rolüne değinilmiştir. Bu üç bölüm kapsamında yararlanılan kaynaklar ve modern araştırmalar eşliğinde Hz. Ömer'in halifeliğinden önceki yaşamının gerçekten kayda değer olduğunu ve örnek alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hz. Ömer, Halife, Tasnif, Soy
Özet (Çeviri)
One of the most important character in Islam coming after Hz. Muhammad, have not been explored enough deeply. This work is about Hz. Omar's, who is a character from aşere-i Mubashara and should be taken as an example by everybody, life period before his caliphate. The work includes there parts. In the first part, the information about his lineage, upbringing, youth and pre-Islamic life has been given. The second part of this work focuses on how Hz. Omar become a Muslim and his behavior and thoughts about the things take placed during his life period with Hz. Muhammad. And this information has been taken from first example of Islamic recourses.In the third part, it is focuses on his life during Hz. Ebubekir's caliphate. It also includes information about his siyasal and social roles. As a result of resources looked and modern researches done to get information about these three parts it is clear that the life period of Hz. Omar before his caliphate is really valuable and his life should be taken as example. Keyword : Hz. Omar, Caliphate, Classification, Lineage.