Kripto para talebi üzerine ülkeler arası karşılaştırmalı bir analiz
Crypto on demand a cross-country comparative analysis
- Tez No: 824535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
2008 yılında Amerika Birleşik Devletlerin'de ortaya çıkan Mortgage Krizinin kısa bir sürede küresel ekonomik sistemi tehdit etmesi finansal sisteme duyulan güvenin sorgulanmasına yol açmıştır. Kriz sonrası süreçte ortaya çıkan teknolojik yenilikler finans dünyasına da yansımış ve blokzincir teknolojisinin varlığı kripto paralarla şekillenmiştir. Satoshi Nakamoto takma adlı bir kişi veya grup tarafından üretilen Bitcoin ile birlikte kripto para birimlerinin popülaritesi geleneksel paralara bir alternatif olarak küresel çapta giderek yaygınlaşmış ve finans dünyasında yeni bir boyut kazandırmıştır. Dünya genelinde ülkelerin kripto para birimlerine dair yaklaşımları değişkenlik göstermekle birlikte son yıllarda kripto para talebine yönelik bilimsel araştırmaların sayısı da giderek artmaktadır. Bu çalışmada, kripto paralar kavramsal çerçeve açıklanmış, ülkelerdeki kripto paralara olan talep ve yaklaşımlar karşılaştırılmış ve son olarak kripto para talebinin makroekonomik değişkenlerle olan ilişkileri araştırılmıştır. Ülkelerin kripto paralara katılım oranları ile ülkelerin kişi başına reel gelir, enflasyon oranları, işsizlik oranları ve ek olarak sefalet endeksi gibi makroekonomik değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı Dirençli (Robust) En Küçük Kareler Yöntemine göre regresyon analizi yardımı ile tahmin edilmiştir. Bulgulara göre, ülkelerin kişi başına gelir düzeyleri düştükçe ve sefalet endeksi puanları arttıkça kripto paraya olan talep artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mortgage Crisis that emerged in the United States of America in 2008 threatened the global economic system in a short time, which led to the questioning of the trust in the financial system. Technological innovations that emerged in the post-crisis period were also reflected in the financial world and the existence of blockchain technology was shaped by cryptocurrencies. With Bitcoin, produced by a person or group named Satoshi Nakamoto, the popularity of cryptocurrencies has become increasingly widespread globally as an alternative to traditional currencies and has added a new dimension to the financial world. While the approaches of countries to cryptocurrencies vary around the world, the number of scientific studies on the demand for cryptocurrencies has been increasing in recent years. In this study, the conceptual framework of cryptocurrencies is explained, the demand and approaches to cryptocurrencies in countries are compared, and finally, the relationship between the demand for cryptocurrencies and macroeconomic variables is investigated. Whether there is a significant relationship between the participation rates of countries in cryptocurrencies and macroeconomic variables such as real per capita income, inflation rates, unemployment rates, and in addition, misery index is estimated by regression analysis according to the Robust Least Squares Method. According to findings, it is observed that the demand for cryptocurrencies increases as the per capita income levels of the countries and decreases as the misery index scores increase.