On spectrum of fuzzy prime ideals on bz-algebra
Bz-cebiri üzerindeki bulanık asal ideallerin spektrumu üzerine
- Tez No: 824555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN, PROF. DR. AREEJ TAWFEEQ HAMEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatür incelemesi ve tezin motivasyonu sunulmaktadır. İkinci bölümde, cebirleri ve -cebirleri ile ilgili temel tanımlar, teoremler ve önermeler literatür ışında verilmiştir. Üçüncü bölümde, -cebirlerinin idealleri üzerinde durulmuştur. İdeallerler ilgili literatürde var olan sonuçlar ve bazı yeni sonuçlar verilmiştir. Ayrıca bu bölümde -cebirlerinin homomorfizma altındaki özellikleri incelenmiş. Dahası, -cebirlerinin asal ideallerinin spektrumu tanımlanarak ilgili sonuçlar elde edilmiştir. Bölüm dörtte, -cebiri üzerindeki bulanık idealin tanımı verilerek bazı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, -cebirlerinin bulanık asal idalleri ve onların sprectrumu üzerine çalışılmış ve ilgili sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci bölümde, tezle ilgili sonuçlar maddeler halinde verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first part, the literature review and the motivation of the thesis are presented. In the second chapter, basic definitions, theorems and propositions about -algebras and -algebras are given in light of the literature. In the third chapter, the ideals of -algebras are emphasized. Existing results in the literature on ideals and some recent results are given. Also in this section, the properties of -algebras under homomorphism are examined and some results are presented. Moreover, some results are obtained by defining the spectrum of the prime ideals of -algebras. In chapter four, some results are derived after the concept of fuzzy ideals on -algebra was defined. Also, fuzzy prime ideals of -algebras and their spectrum are studied and related results are obtained. In the fifth chapter, the results related to the thesis are given item by item.