Studies of Cs-137 exchange on clinoptilolite zeolite by tracer technique
  1. Tez No: 82458
  2. Yazar: ABDELRAHİM ABUSAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
oz KLİNOPTİLOLİTZEOLİTİ İLE Cs-137 İYON DEĞİŞİMİNİN İZLEYİCİ TEKNİĞİ İLE İNCELENMESİ ABUSAFA, Abdelrahim Doktora, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayrettin YÜCEL Mayıs 1999, 172 Sayfa Radyoaktif atıklar çeşitli maddeler ihtiva eder. Bu maddeler çevrenin ve insanların korunması için uygun atma yöntemlerini gerektirir. Radyoaktif atıkların işlenmesinde bu atıkların tehlikeli kalabileceği süre önemlidir. Fizyon işlemi sırasında oluşan sezyum izotoplarından olan sezyum-137 ye özelliklerinden ve yüksek miktarda oluşmasından dolayı özellikle dikkat çekilmelidir. Sezyum-1 37'nin uzun yarı ömürlü (-30 yıl) bir atom olması atıkların güvenli bir şekilde depolanması süresi için sınırlayıcı bir faktördür. vıRadyoizotopların sulu nükleer atıklardan temizlenmesinde inorganik iyon değiştiricilerinin kullanılmasının temel nedenleri yüksek seçicilik, radyasyon ve sıcaklığa karşı dayanıklıkları, düşük maliyetleri ve betonla karıştırma ile uyumlu olmasıdır. Bu çalışmada Cs-137'nin uzaklaştırılması için iyon değiştirici olarak yerel doğal klinoptilolitin kullanılması incelenmiştir. Doğal klinoptilolit (CLI) değişik homoiyonik formlarına dönüştürülmüştür. Na, Ca, K ve NH4 un klor tuzlarının kullanılmasıyla, sodyumla zenginleştirilmiş klinoptilolit (Na-CLI), kalsiyumla zenginleştirilmiş klinoptilolit (Ca-CLI), potasyumla zenginleştirilmiş klinoptilolit (K-CLI) ve amonyumla zenginleştirilmiş klinoptilolit (NH4-CLI), 25 ve 60 °C hazırlanmıştır. Sezyum-klinoptilolit kesikli denge deneyleri 25, 40, 60 ve 80 °C'de yapılmıştır. Sezyum başlangıç derişimi 10“6 ile 10”1 N arasında alınmıştır. Yüksek sezyum başlangıç derişiminde (10“1-10”2 N) yapılan kesikli deneyler bütün homoiyonik formların sezyuma karşı benzer seçiciliğe sahip olduğunu göstermiştir, fakat bu davranışın düşük sezyum başlangıç derişiminde (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES OF Cs-137 EXCHANGE ON CLINOPTILOLITE ZEOLITE BY TRACER TECHNIQUE ABUSAFA, Abdelrahim Ph.D., Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Hayrettin YÜCEL May 1999, 172 Pages Radioactive wastes comprise a variety of materials requiring different types of management to protect people and environment. In managing radioactive wastes, the time that they are likely to be hazardous is an important issue. Of cesium isotopes generated during fission process, particular attention had been devoted to cesium-137 due to its high occurrence and properties. It is a nuclide whose long half life (~30 y) is a limiting factor for the duration of safe waste storage. mInorganic ion exchangers are preferred materials to abstract such radionuclides due to their high selectivity, radiation and temperature stability, low cost and likely compatibility with cement containment. In this work the use of local natural clinoptilolite as an ion exchanger for the removal of Cs-137 from aqueous solution was investigated. The natural clinoptilolite (CLI) was converted to different near homoionic forms. Using chloride salts of Na, Ca, K, and NH4, sodium enriched clinoptilolite (Na-CLI), calcium enriched clinoptilolite (Ca-CLI), potassium enriched clinoptilolite (K-CLI) and ammonium enriched clinoptilolite (NH4- CLI) were prepared at two different temperatures, 25 and 60 °C. The cesium-clinoptilolite batch equilibrium experiments were performed at four different temperatures, 25, 40, 60 and 80 °C. The initial cesium concentration range was between 10“6 and 10”1 N. The batch experiments showed that all near homoionic forms have similar selectivity toward cesium at high initial cesium concentration (10“1-10”2 N), while this behavior was much different at low initial cesium concentration (