Assessing regime survivability during civil wars: A comparative analysis of the Russian (1917-22) and the Spanish (1936-39) civil wars
Rejimlerin iç savaşlardaki dayanma güçlerinin incelenmesi: Rus (1917-22) ve İspanyol (1936-39) iç savaşlarının karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 824594
  2. Yazar: AYBARS ARDA KILIÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasındaki dönem Avrupası'nda çeşitli siyasi rejimlerin dayanabilme ve ayakta kalabilme güçlerinin test edildiği çok sayıda iç savaş yaşanmıştır. Bunlar arasından en dikkat çeken iki örneği Bolşeviklerin 1917'de Rusya'nın kontrolünü ele geçirmeleri sonrasında patlak veren Rus İç Savaşı ve 1936'da Cumhuriyetçi ve Milliyetçi güçler arasındaki mücadeleye tanıklık eden İspanyol İç Savaşı oluşturmaktadır. Hem Rusya'da hem de İspanya'da yaşanan devrim niteliğindeki değişiklikler toplumun ve ordunun içerisindeki çeşitli muhafazakâr gruplar tarafından tepkiyle karşılaşmıştır. Rusya'da Bolşeviklerin karşı devrimcileri yenilgiye uğratıp kurdukları rejimin ayakta kalması rejim dayanıklığı açısından başarılı bir örneği oluştururken İspanya'da Cumhuriyetçi rejimin yenilgiye uğrayarak Milliyetçiler tarafından alaşağı edilmesiyse bu durumun olumsuz bir örneğini oluşturmaktadır. Her iki çatışmanın da benzer koşullar altında başlamalarına karşın sonuçlarında yaşanan bu denli büyük farklılaşma, rejimlerin dayanma güçlerini etkileyen durum ve süreçlerin detaylı bir incelemesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı“Parti Bütünlüğü”,“Profesyonel Ordu Desteği”ve“Sosyal Seferberlik”değişkenleri üzerinden bu farklılığın nedenleri üzerine elde tutulur bir sonuca varmaktır. Rusya'daki Bolşeviklerin ve İspanya'daki Milliyetçilerin kendi iç savaşlarından zaferle ayrılmalarında, idari uyum ve liderlerinin karizmatik özellikleriyle ölçülebilen daha yüksek bir parti bütünlüğüne sahip olmaları, subayların savaşan gruplara dağılımına ilişkin mevcut verilerle ölçülen profesyonel ordu birliklerinden daha önemli bir destek almaları ve seferberlik çabaları kapsamında hem ulusal hem de uluslararası bağlamda daha gözle görülür ve sürdürülebilir bir destek elde etmeleri ölçüsünde belirginleşen toplumsal desteği başarılı bir şekilde harekete geçirmeleri gibi faktörlerin birleşiminin etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Interwar Europe witnessed numerous civil wars that tested the resilience and survivability of various political regimes. Two notable instances of this phenomenon were the Russian Civil War, which ensued after the Bolshevik seizure of power in Russia in 1917, and the Spanish Civil War, which erupted in 1936 between the Republicans and the Nationalist factions. These revolutionary changes in Spain and Russia were met with opposition from conservative factions within the military and society, who aimed to counter these transformative events. While the Bolshevik regime in Russia emerged victorious over counterrevolutionary forces and served as a successful case study in regime survivability, the Spanish Republicans were unable to achieve a similar result, and instead the insurgent forces were victorious in overthrowing the Republican regime. The divergence in outcomes observed between these cases, despite their initial similarities, warrants careful examination to better understand the factors and mechanisms that contribute to a regime's increased likelihood of survival during such conflicts. Therefore, this study seeks to shed light on the connections between three analytic variables—“Party Cohesion,”“Support of Professional Military,”and“Mobilizing Social Support”— to come at compelling results concerning this crucial phenomenon. It appears that the Bolsheviks in Russia and the Nationalists in Spain were successful in emerging victorious from their respective conflicts with a combination of factors including their having a higher party unity, operationalized with their administrative cohesion and charismatic features of their leaders, a stronger support from the professional army corps, measured with the available data regarding the distribution of officers to the belligerent factions, and their successfully mobilizing social support, apparent with both the national and international mobilization of a more robust support for their campaigns.