Stigma and mental health among deaf and hard of hearing adults: The moderating role of social support
Sağır ve işitme engelli yetişkinlerde damgalanma ve ruh sağlığı: Sosyal desteğin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 824595
  2. Yazar: YAREN GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ERDEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sağır veya işitme güçlüğü olan bireyler, Türkiye'deki toplam nüfusun %4,5'ini oluşturmaktadır. Bu kişiler, damgalama ve ayrımcılığın yanı sıra toplumla bütünleşmede de zorluklar yaşamaktadırlar. Çalışmalar, sağlık hizmetlerine sınırlı erişime sahip olduklarını ve anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı sorunları açısından daha yüksek risk altında olduklarını göstermektedir. Mevcut çalışma, bu savunmasız gruba odaklanmakta ve damgalanma, algılanan sosyal destek ve ruh sağlığı sonuçları arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bu çalışmada kullanılan veriler sosyal platformlar, sağır ve işitme güçlüğü odaklı dernekler ve ağızdan ağza pazarlama yoluyla toplanmıştır. Çalışma, total veya kısmi işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazı veya Türk İşaret Dili (TİD) kullanan, 18—65 yaş arasındaki Türk yetişkinler ile yürütülmüştür. Katılımcılara Türkçe yazılı, sadeleştirilmiş Türkçe yazılı (TİD'e paralel) ve videolu TİD versiyon (altyazılı) olmak üzere üç çevrimiçi anket seçeneği sunulmuştur. Nihai örneklem 97 katılımcıyı içermektedir (%68 kadın; %51 doğuştan sağır veya işitme güçlüğü olan; Ortalama= 32.75; SDyaş= 9.86). Çoklu doğrusal regresyon analizine göre, damgalanma ve algılanan sosyal desteğin sağır veya işitme güçlüğü olan bireyler arasında depresyon ve kaygı ile farklı bağlantıları olduğu bulunmuştur. Spesifik olarak, deneyimlenen damgalanmanın yüksek olmasının, daha yüksek kaygı düzeyiyle (öz-bildirim) ilişkiliydi olduğu, ancak depresyonla ilişkili olmadığı bulunmuştur. İçselleştirilmiş damgalanma ve yaşın, kaygı belirtilerinin güçlü yordayıcıları olduğu, daha genç ve damgalanmayı içselleştiren sağır veya işitme güçlüğü olan bireylerin daha fazla kaygı belirtisi bildirdiği bulunmuştur. Ayrıca, algılanan sosyal destek ve içselleştirilmiş damgalanmanın, birbirlerinden bağımsız olarak depresif semptomlarla bağlantılı oldukları ve birbirleriyle etkileşime girmedikleri saptanmıştır. Bulgular, sağır veya işitme güçlüğü olan bireylerin ruh sağlığı için bir risk faktörü olarak içselleştirilmiş damgalamaya odaklanma ihtiyacını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Deaf and hard of hearing (DHH) individuals constitute 4.5% of the total population in Turkey. They experience challenges in integrating into society, along with stigma and discrimination. Studies document that they have limited access to healthcare services and are at higher risk of mental health problems such as anxiety and depression. The current study focuses on that vulnerable group and examines the association between stigma, perceived social support, and mental health outcomes. Data were collected through social network platforms, DHH associations, and word of mouth. The study was conducted with Turkish adults (18-65 years old) who had either total or partial hearing loss and/or used hearing assistance devices or Turkish Sign Language (TSL). Participants were provided with three online study participation options including survey written in Turkish, written in simplified Turkish (parallel with TSL), or videotaped TSL with subtitles. The final sample included 97 participants (68% female; 51% DHH since birth; Meanage= 32.75; SDage= 9.86). Multiple linear regression analysis revealed that higher levels of experienced stigma was associated with increased levels of self-reported anxiety, but not depression. Internalized stigma and age were robust predictors of anxiety symptoms, suggesting that DHH individuals who were younger and self-stigmatized reported more anxiety symptoms. Furthermore, perceived social support and internalized stigma were independently linked to depressive symptoms, but did not interact with one another. Findings suggest the need to focus on internalized stigma as a risk factor for DHH individuals' mental health.