Kronik ruhsal hastalığı olan bireylerin bakım veren aile üyelerinde ruh sağlığı okuryazarlığının damgalanmayı yordayıcı etkisinin incelenmesi
Examining the predictor of mental health literacy and stigma among family caregivers with chronic mental illness
  1. Tez No: 925289
  2. Yazar: ZEYNEP ÇENGELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇETİNKAYA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma, kronik ruhsal hastalığı olan bireylerin bakım verenlerinin ruh sağlığı okuryazarlığı ve damgalama düzeylerinin belirlenmesi ve ruh sağlığı okuryazarlığı düzeylerinin damgalama düzeylerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yapılmıştır. Araştırma, Haziran 2023- Şubat 2024 tarihleri arasında İzmir ilinde bulunan iki üniversite hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini kronik ruhsal hastalığa bakım veren 216 birey oluşturmuştur. Veri toplamada Bakım Verenlere Yönelik Tanıtıcı Bilgi Formu, Aile Görüşme Formu- Damgalama Alt Ölçeği ve Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzde, sayı, ortalama, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was done as descriptive, correlation-seeking design to determine the mental health literacy and stigma levels of family caregivers of individuals with chronic mental illnes and examining the effect of mental health literacy levels on the stigma levels of individuals with chronic mental illness. The study has done in two university hospitals in Izmir province between June 2023 and February 2024. The sample of the study consisted of 216 caregivers. Data collection involved the use of the Caregiver's Information Form, Family Interview Schedule – Stigma Section, and Mental Health Literacy Scale. Data evaluation included percentage. number, mean, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis.