Ereğli Kömür İşletmesi Kozlu bölgesi havalandırma problemlerinin etudu
- Tez No: 150816
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1973
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
V ÖZET Kömür madenciliğinde havalandırmanın önemi çok iyi bilinmektedir. Yeni vantilatör tesisleriyle ocaktaki hava miktarının dağılışı bilinmek istendiğinde sayısız problemler ortaya çıkar. Bu tezde, Ereğli Kömürleri İşletmesine bağlı Kozlu Bölgesi ocaklarının bugünkü ve gelecekteki havalandırma sistemleri incelenmiş ve ortaya çıkan çeşitli havalandırma problemlerinin çözümleri için yollar aranmıştır. İlk önce mevcut havalandırma sisteminin diyagramı çizilmiş ve yapılan yeraltı ölçmeleri ile kolların dirençleri tespit edilmiştir. Çalışmalar sırasında Hardy Cross metodunun uygulanabilmesi için iki adet FORTRAN II-D kompüter programı geliştirilmiştir. Bunlardan biri ile 225 kolu, 85 gözü ve 225 basınç farkı yaratan kaynağı olan şebeke problemlerini çözmek mümkündür. Daha geniş problemler için geliştirilmiş olan ikinci program ise IBM 1620 Elektronik Hesap Makinasının disk hafızasından faydalanmakta ve bu yüzden daha ağır işlemektedir. Aşağıdaki çalışmalar sırasında ortaya çıkan birçok problemin çözümünde bu iki program kullanılmıştır. Ocakların mevcut durumdaki havalandırma analizi yapıl - diktan sonra, tabiî havalandırmanın etkileri incelenmiş ve yaz aylarında bile faydalı katkıda bulunduğu tespit edilmiş tir. Ayrıca, çalışmalar sırasında vantilatörlerin birbirleri ne etkileri tespit edilmiş ve aynı durumlarla diğer birçok havalandırma problemlerinin çözümünde de karşılaşılmıştır. Bugünkü şebekeden bazı yılların çıkartılması, sistemi ıslah etmiş ve çok olumlu neticeler vermiş tir. Bundan başka, halen hava çıkış kuyusu olarak kullanılan Kasap tarla Kuyusunun da hava girişine ayrılmasının uygulanabileceği görülmüştür.VI En fazla grizu intişarındaki hava ihtiyaçlarına göre yeni bir havalandırma sisteminin hesabına ilâveten, bir ocak yangınının etkisi ve Kılıçlar Kuyusunda paralel çalışan iki vantilatör yerine bir tek vantilatörün çalışması sırasında durumun ne olacağı ele alınarak eleştirilmiştir. Bölgedeki üretim kotunun 5-6 sene sonra (-550) kotuna ineceği bilindiğine göre, önce, (-550) kotunun hazırlıkları yapılmış ve havalandırma problemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The important function of ventilation in coal mining is well known. Many problems will arise when the actual distribu tion within the mine of the total quantity of air to be de - livered by the new fan installations is wanted to be determined * In this thesis, ventilation systems} for the present and for future developments in the mines at Kozlu District, Ereğli Coal Mines are investigated and attemps are made to find solu tions for the various ventilation problems met, during these investigations. To start with, a line diagram of the existing ventilation system is prepared and then the resistance of each branch is determined by actual measurements underground. In order to be able to apply the Hardy Cross method during the studies, two FORTRAN II-D computer programs are also developed, through one of which it is possible to solve the related problems of a system comprising up to 225 branches, 85 meshes and 225 pres sure difference creating sources. For the other program devel oped for much larger systems, it is benefited from the disc memories of the IBM 1620 and therefore its operation is much slower;. These two programs mantioned are utilised for finding solutions to the various problems arisen during the investiga tions of the following cases here on. An analysis of existing ventilation system is followed by the studies on the influence of the natural ventilation on this system. It is found that, even during the summer the natural ventilation has some valuable contributions. At the same time the influence of the fans upon each other is estab lished during the investigations of the existing system. Simi lar conditions are met when dealing with various other venti lation problems Elimination of some of the roadways from the existing ventilation network improved the entire system and gave much more saticfactory results. It is also observed that Kasap- tarla Shaft presently used as an upcast, may suitably be considered as a downcast shaft.VIII In addition to a new ventilation system calculations for the air requirements considering the maximum methan emis sion rate, the effects of- a mine-tfire and of the replecement of the two of the existing fans working in parallel at Kılıç lar Shaft with a single fan are taken into account and con ditions to be met are discussed. As it is known that the production level will be lowered down to -550 meters within a period of 5 to 6 years, first, the development plans of -550 meters level are prepared and then the related ventilation problems are investigated.