Düşürücü tip DA-DA dönüştürücü tasarımı, kontrolü ve gerçeklenmesi
Design, control and implementation of buck converter
- Tez No: 824599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK ERFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde DA yüklerin artmasıyla DA-DA dönüştürücülerin önemi ve kullanım alanları çok artırmıştır. Giriş gerilimi veya yük değişimlerinde DA-DA dönüştürücülerin sabit gerilim ve akım verebilmesi çok önemlidir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan PID kontrol tekniği, bu gibi olumsuz durumlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, dönüştürücülerde, tek döngü ile kullanılan PI denetleyicisi ile, değişken çıkış yükleri sırasında anlık kararsızlıklar yada sapmalar yaşanmaktadır. Bu çalışmada, çift-döngü PI denetleyici tasarımı ile bu kararsızlıklar ve sapmaların minimize edilmesi amaçlanmıştır. PI katsayıların elde edilmesi için basit ama etkili bir yöntem olan Ziegler-Nichols kullanılmıştır. PI denetleyicinin gerçekleştirilmesi için, Arm Cortex-M4 32 Bit çekirdeğe sahip 180MHz hızında çalışan STM32F429 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Farklı giriş gerilimi ve yük durumları için tasarlanan sistem test edilip sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for DC loads has significantly elevated the importance and usage area of DC-DC converters. The ability of DC-DC converters to provide stable voltage and current during input voltage or load variations is crucial. The widely used PID control technique is commonly utilized in such adverse conditions. However, with the single-loop PI controller typically used in converters, momentary instabilities or deviations occur during variable output loads. This study aims to minimize these instabilities and deviations through the design of a dual-loop PI controller. The Ziegler-Nichols method, a simple yet effective approach, is utilized to obtain the PI coefficients. The implementation of the PI controller utilizes an STM32F429 microcontroller with an Arm Cortex-M4 32-bit core running at a speed of 180 MHz. The system designed for different input voltages and load conditions is tested, and results are obtained.