Hava yolu taşımacılığı ve havalimanlarının makroekonomik performans ile ilişkisi: Batman ili ve Batman havalimanı örneği
The relationship of airline transportation and airports with macroeconomic performance: The case of Batman province and Batman airport
  1. Tez No: 824604
  2. Yazar: İSHAK GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Havalimanları, bulundukları bölgelerin ekonomik performansına büyük katkı sunabilmektedir. Bu çalışma, Batman Havalimanı istatistiklerinin Batman iline ait ticaret, işletmeler, istihdam, turizm, nüfus ve kentleşme gibi ekonomik faaliyetleriyle ilişkisini açıklayarak hava yolu taşımacılığının makroekonomik göstergelerle ilişkisini saptamaya çalışmaktadır. Bu sayede hava yolu taşımacılığı ve havalimanlarının makroekonomik performans ile ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Batman Havalimanının hava yolu taşımacılığına ait yolcu, yük ve ticari uçak istatistikleri Batman iline ait 17 adet ekonomik göstergeyle karşılaştırılarak aralarındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, Batman Havalimanı istatistikleri ile Batman ilinde açılan işletme sayısı, imalat sanayi işletme ve istihdam sayısı, Batman ili turizm ve konaklama sayıları, kentleşme ve işlenen tarım alanı arasında anlamlı düzeyde korelasyon tespit edilmiştir. Ayrıca, ilgili havalimanı istatistiklerinin ithalat ve ihracat gibi önemli ekonomik göstergelerle aralarında pozitif yönlü korelasyon bulunduysa da bu korelasyon katsayıları düşük düzeydedir. Bu bulgular, Batman Havalimanı istatistiklerinin Batman ilinin ekonomik faaliyetleri ve makroekonomik performans göstergeleriyle arasında ilişkiler olduğunu göstermektedir. Batman Havalimanı yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahipken bu kapasiteyi büyük oranda kullanamamaktadır. Batman Havalimanı'nın Batman ilinin ekonomisinde etkinliğinin artırılması için öncelikle havalimanındaki aktivasyonun artırılması, yani ticari uçak sayısının ve uçuş noktalarının artması gerekmektedir. Bu çalışmanın bulguları, literatürdeki bulgularla kıyaslanarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Airports can make a significant contribution to the economic performance of the regions in which they are located. This study tries to determine the relationship between air transport and macroeconomic indicators by explaining the relationship between Batman Airport statistics and economic activities such as trade, enterprises, employment, tourism, population and urbanization of Batman province. In this way, it is aimed to determine the relationship between airline transportation and airports and macroeconomic performance. In the study, passenger, freight and commercial aircraft statistics of Batman Airport's airline transportation are compared with 17 economic indicators of Batman province and the relationships between them are examined using Pearson correlation coefficient.According to the results of the study, there is a significant correlation between Batman Airport statistics and the number of enterprises opened in Batman province, the number of manufacturing industry enterprises and employment, the number of tourism and accommodation in Batman province, urbanization and cultivated agricultural area. In addition, although there is a positive correlation between the airport statistics and important economic indicators such as imports and exports, these correlation coefficients are at low levels. These findings suggest that Batman Airport statistics are correlated with economic activities and macroeconomic performance indicators of Batman province. While Batman Airport has an annual passenger capacity of 2 million passengers, it fails to utilize this capacity to a great extent. In order to increase the efficiency of Batman Airport in the economy of Batman province, it is necessary to increase the activation at the airport, that is, to increase the number of commercial aircraft and flight destinations. The findings of this study are discussed in comparison with the findings in the literature.