Hava kargo taşımacılığında performansı etkileyen makroekonomik faktörler: Avrupa örneği
Macroeconomic factors affecting performance in air cargo transportation: The European case
- Tez No: 878529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hava kargo taşımacılığı, dünya ticaret hacminin büyük bir bölümünü karşılayan, ekonomik ve sosyal faydalar yaratan önemli endüstrilerden biridir. Farklı görevlerle donatılmış birden çok aktörün yer aldığı bu endüstrisinin başarısı, içerde pazar oyuncularının performansına bağlıyken; aynı zamanda dışsal faktörlerle ve makro ekonomik göstergelerle de yakın ilişki içerisindedir. Bu çalışmada, hava kargo taşımacılığı endüstrisinin performansını yönlendiren makro ekonomik değişkenlerin etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak hava kargo ve hava kargo taşımacılığının gelişimi, kavramsal olarak ifade edilmiş ardından hava kargo taşımacılığında sektöre özgü performans değerlendirilmesinde esas alınan göstergeler incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde, Avrupa'da en yoğun hava kargo taşımacılığı yapan ülkelerin hava kargo performansı ile makro ekonomik göstergeler arasındaki ilişki, panel veri analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kısa dönemde ekonomik büyümedeki %1'lik artışın hava kargo taşımacılığını %0.619 oranında pozitif yönde, nüfus artışının da hava kargo taşımacılığını %1.206 oranında pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Dış ticaret hacmi kısa dönemde hava kargo hacmini incelenen ülkeler özelinde negatif yönde etkilerken; uzun dönemde pozitif yönde etkilemektedir. Doğrudan yabancı yatırımın incelenen ülkeler genelinde hava kargo taşımacılığı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamazken havalimanlarından kalkış sayısı, tüm dönemler açısından hava kargo trafiğini olumlu etkileyen unsurdur. Havayolu yolcu taşımacılığı özelinde talebi etkileyen makro değişkenlerin literatürde daha çok incelendiği fakat hava kargo taşımacılığı üzerine uzun ve kısa dönemleri sonuçların, ülkeler arası farklılıkların da dikkate alınarak incelendiği çalışma sayısının az olduğu değerlendirildiğinde çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Air cargo transportation is one of the significant industries that constitutes a substantial share of global trade volume, generating economic and social benefits.The success of this industry, which involves multiple actors with different roles, depends on the performance of market players internally, as well as being closely related to external factors and macroeconomic indicators. This study aims to examine the effects of macroeconomic variables that drive the performance of the air cargo transportation industry. For this purpose, the development of air cargo and air cargo transportation is first conceptually expressed, and then the indicators used for performance evaluation specific to the sector in air cargo transportation are examined. In the application section of the study, the relationship between air cargo performance and macroeconomic indicators in the countries with the most intensive air cargo transportation in Europe is analyzed using panel data analysis. According to the research results, a 1% increase in economic growth positively affects air cargo transportation by 0.619% in the short term, while population growth positively affects air cargo transportation by 1.206%. While foreign trade volume negatively affects air cargo volume in the short term for the examined countries, it positively affects it in the long term. While direct foreign investment does not have a significant effect on air cargo transportation across the examined countries, the number of departures from airports positively affects air cargo traffic in all periods. Considering that the macro variables affecting demand in airline passenger transportation have been more extensively examined in the literature, but there are few studies that investigate the short and long-term results on air cargo transportation while considering differences between countries, this study is expected to contribute to the literature.