Gölcük ovası tarım topraklarında atrazin ve metribüzin herbisitlerinin taşınım ve tutunum davranışlarının incelenmesi
Investigation of the transport and attachment behaviors of atrazine and metribuzine herbicides in agricultural soils of the Gölcük Plain
  1. Tez No: 824612
  2. Yazar: ASLIHAN AYVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT HAKAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Pestisitler, ürünlere zarar veren organizmaları kontrol etmek, önlemek veya ortadan kaldırmak için tarımda yaygın olarak kullanılan kimyasal maddelerdir. Ülkemizde ulusal pestisit kullanımı yaklaşık 30 bin ton iken, küresel olarak bu rakam 3 milyon tona ulaşmıştır. Pestisitlerin mahsul verimini artırma açısından faydalı olduğu kanıtlanmış olsa da, aşırı ve gelişigüzel kullanımları toprak sağlığı, gıda güvenliği, su kalitesi, hava kirliliği ve etkilenen bölgelerdeki hayvan ve insan nüfusunun refahı için önemli riskler oluşturmaktadır. Küresel pestisit tüketiminde en büyük payı %47 ile herbisitler alırken, bunu %29 ile insektisitler ve %19 ile fungisitler takip etmektedir. Herbisitler arasında, her ikisi de triazin ailesine ait olan metribuzin ve atrazin, zararlıları kontrol etmek ve tarımsal verimliliği artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu herbisitlerin kullanımı, içme suyu kaynakları da dahil olmak üzere su kaynaklarının potansiyel kirlenmesi ve olumsuz ekolojik etkileri konusunda endişelere yol açmaktadır. Yaygın kullanımları ve çevrede kalıcılıkları nedeniyle, bu bileşiklerin davranış ve taşınım mekanizmalarının araştırılması çok önemlidir. Bu konunun önemine rağmen, özellikle Kocaeli bölgesinde atrazin ve metribuzin herbisitlerinin alım ve taşınım davranışlarını ele alan çalışmaların eksikliği söz konusudur. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı Gölcük ovasını çevreleyen farklı tarım topraklarında atrazin ve metribuzin herbisitlerinin alım ve taşınım davranışını değerlendirmektir. Bu araştırma kapsamında bir dizi kolon deneyi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, bu herbisitlerle kirlenmiş olabilecek alanların yönetimi, risk değerlendirmesi, ıslahı ve düzenlenmesi için önemli çıkarımlara sahiptir. Potansiyel çevresel etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir tarımsal uygulamalar sağlamak için atrazin ve metribuzinin akıbetini ve taşınımını tam olarak anlamak çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Pesticides are widely used chemical substances in agriculture to control, prevent, or eliminate organisms that cause harm to crops. While the national pesticide usage in our country is approximately 30 thousand tons, globally, it has reached a staggering 3 million tons. Although pesticides have proven beneficial in terms of improving crop yields, their excessive and indiscriminate use poses significant risks to soil health, food safety, water quality, air pollution, as well as the well-being of animals and human populations in affected regions. In terms of global pesticide consumption, herbicides constitute the largest portion with 47%, followed by insecticides at 29%, and fungicides at 19%. Among herbicides, metribuzin and atrazine, both belonging to the triazine family, are widely utilized to control pests and enhance agricultural productivity. However, the utilization of these herbicides raises concerns about potential contamination of water bodies, including drinking water sources, and their adverse ecological impacts. Due to their extensive usage and persistence in the environment, it is crucial to investigate the behavior and transport mechanisms of these compounds. Despite the importance of this issue, there is a lack of studies, particularly in the Kocaeli region, addressing the uptake and transport behavior of atrazine and metribuzin herbicides. Therefore, the primary objective of this study was to assess the uptake and transport behavior of atrazine and metribuzin herbicides in different types of agricultural soils surrounding the Gölcük plain. A series of column experiments were conducted within the scope of this research. The findings of this study hold significant implications for the management, risk assessment, reclamation, and regulation of areas that may be contaminated with these herbicides. It is crucial to thoroughly understand the fate and transport of atrazine and metribuzin in order to mitigate their potential environmental impacts and ensure sustainable agricultural practices.