Azerbaycan sinemasından bir örnek: Sahilsiz Gece filminin göstergebilimsel analizi
An example from Azerbaijan cinema: Semiotic analysis of the movie Backless Night
- Tez No: 824615
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİRHAN KARAKURLUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan sinemasına toplumsal cinsiyet konusunda katkıda bulunmayı hedefleyerek gerçekleştirilmiştir. Başlangıçta, toplumsal cinsiyetin ne anlama geldiği ve sinema içerisinde nasıl şekillendiği temaları ele alınacaktır. Bunun ardından, Azerbaycan sinemasına yönelik kapsamlı bir değerlendirme gerçekleştirilerek, bu sinemanın toplumsal cinsiyet perspektifinden nasıl incelenebileceği konusu tartışılacaktır. Seçilen“Sahilsiz Gece”filmi, feminist film analizi yaklaşımıyla çözümlenecek ve film içerisindeki toplumsal cinsiyet temasının nasıl işlendiği detaylı bir şekilde sunulacaktır. Bu araştırmanın sonuçları, Azerbaycan sinemasının toplumsal cinsiyet algısına ve kadınların sinema üzerinden temsil edilme biçimine ilişkin derinlemesine bir anlayış sağlayacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda, toplumsal cinsiyet konusunda farkındalık yaratmayı, cinsiyet eşitliği mücadelesine katkıda bulunmayı ve gelecekteki çalışmalara temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of contributing to the Azerbaijani cinema on gender issues. In the beginning, the themes of what gender means and how it is shaped in cinema will be discussed. After that, a comprehensive evaluation of Azerbaijani cinema will be made and how this cinema can be examined from a gender perspective will be discussed. The selected film“Backless Night”will be analyzed with a feminist film analysis approach and how the gender theme in the film will be presented in detail. It is thought that the results of this research will provide an in-depth understanding of the gender perception of Azerbaijani cinema and the representation of women through cinema. At the same time, it aims to raise awareness about gender, contribute to the struggle for gender equality and lay the groundwork for future studies.