Revolutionary apocalypse: An exploration of the intersection of apocalyptic fiction and evolutionary theory in David Mitchell's Cloud Atlas and Stephen Baxter's Evolution
Devrimci kıyamet: David Mitchell'in Cloud Atlas ve Stephen Baxter'ın Evolution eserlerinde kıyamet kurgusu ile evrim teorisinin kesişimi üzerine bir inceleme
- Tez No: 824628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, bilim kurgu ile Darwinizm ve Sosyal Darwinizm teorileri arasındaki karmaşık ilişkiyi özellikle kıyamet sonrası kurguyu öne çıkararak araştırmaktadır. Bilim kurgunun kapsamlı bir tarihçesiyle başlayan çalışma, Cloud Atlas gibi önemli eserlerin kıyamet sonrası sonuçlarına ve Darvinist teori üzerindeki yansımalarının karmaşıklığını incelemektedir. Araştırma, bu romanların anlatı döngüleri içinde Darvinizm'in hayatta kalma unsurlarının ve Sosyal Darvinizm'in toplumsal sonuçlarının nasıl gösterildiğini incelemekte olup Nietzsche, Schopenhauer, Bergson ve Shaw gibi önemli yazarların ideolojilerinden yararlanmaktadır. Stephen Baxter'ın Evolution ve David Mitchell'in Cloud Atlas adlı eserleri, kıyamet sonrası kurgu ile evrimsel teorinin kesişimini analiz ederken ana perspektifler olarak hizmet etmektedir. Çalışma, evrimsel ideolojilerin kıyamet sonrası edebiyatının anlatı yapılarına ve temalarına nasıl etki ettiğine ve temsil edildiğine dair taze bir bakış sunmaktadır; bu da karmaşık bilimsel ve toplumsal perspektifleri anlama konusunda edebi temsilin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the complex relationship between science fiction, particularly apocalyptic and post-apocalyptic fiction, and Darwinism and Social Darwinism theories. Beginning with a comprehensive history of science fiction, we delve into the apocalyptic implications of major works like Cloud Atlas, as well as the complexities of their reflection on Darwinist theory. The study examines how the survivalist elements of Darwinism and the societal implications of Social Darwinism are shown within the narrative cycles of these novels, drawing on the ideologies of notable writers such as Nietzsche, Schopenhauer, Bergson, and Shaw. The works Evolution by Stephen Baxter and Cloud Atlas by David Mitchell serve as the principal perspectives through which the intersection of apocalyptic fiction and evolutionary theory is analysed. The study provides a fresh look at how evolutionary ideologies affect and are represented in the narrative structures and themes of apocalyptic literature, highlighting the relevance of literary representation in comprehending complicated scientific and societal perspectives.