11 Eylül sonrası küresel terörizmin Avrupa'da yayılması ekseninde ISID
  1. Tez No: 472144
  2. Yazar: GÜLFER ULAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEM BİRİZ KARAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, terörizmin 11 Eylül terör saldırılarından itibaren amaçsal olarak ne gibi farklılıklar geçirmiş olduğu sorusu, terörizmin siyasal bir şiddet biçimi olarak kavramsallaştırılması ve son on beş yıllık dönem boyunca geçirdiği değişimlerin ele alınması IŞİD terör örgütü örneği ışığında cevaplanmıştır. Bu tez, terörizmin 2003 yılından itibaren amaçsal, organizasyonel ve öldürücülük gibi faktörler bakımından yeni ve daha önce görülmemiş devrimsel özellikler taşıyıp taşımadığı sorusunu beş ana başlık altında incelemektedir. Bu bağlamda ilk olarak literatürdeki mevcut terörizm tanımları incelenmiş ve terörizm siyasal bir şiddet biçimi olarak ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci olarak, terörizmin tarihsel süreç boyunca geçirdiği değişim ve dönüşüm, farklı dini, etnik ve ideolojik terör grupları ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak, terörizmin 11 Eylül terör saldırılarından itibaren daha önce görülmemiş radikal nitelikler kazandığını öngören yeni terörizm kavramı, terörizmin değişen amaçları, artan ölümcüllüğü ve dini açıdan değişen organizasyonel yapısı bağlamında ele alınarak incelenmiştir. Bu bağlamda, 2001'den itibaren faaliyetlerini artıran İslamcı terör örgütlerinin dini, kıyametçi ve uzlaşılamaz amaçları olup olmadığı sorusu,“radikal İslamcı”El-Kaide terör örgütü ve onun Suriye'de 2014'ten beri faaliyet gösteren uzantısı IŞİD'in Suriye'de ve Irak'ta sağlamaya çalıştığı bölgesel kontrol incelenerek cevaplandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the question of what kind of differences terrorism has undergone as a result of the September 11 terrorist attacks, the conceptualization of terrorism as a form of political violence, and the handling of the changes over the last fifteen years have been answered in the light of the case of ISIS terror organization. This thesis examines the question of whether terrorism has new and unprecedented revolutionary features in terms of factors such as goal, organizational and lethality since 2001 under five chapters. In this sense, firstly, this thesis examines various definitions of terrorism in order to make a definition that conceptualizes terrorism as a political form of violence. Secondly, in this thesis, changes and developments in the history of terrorism were analysed through the examination of a number of selected terrorist groups that had different manifestations and motivations. Lastly, the new terrorism debate, which argues that terrorism has been subject to revolutionary and previously unseen changes with respect to its aims, lethality and organizational structure after 9/11 attacks was analysed thoroughly. In this context, the question of whether the Islamist terrorist organizations activities are religious, apocalypse and irreconcilable are questioned through the examination of radical Islamist terrorist organizations; Al-Qaeda and its regional organization ISIS that has been operating in Syria and Iraq since Syria in 2014.