منهج القرآن الكريم في تحقيق الاتزان النفسي للفرد من خلال آيات الرضا والتسليم دراسة موضوعية
Rıza ve teslimiyet ayetleri bağlamında Kur'an-ı Kerim'in kişinin psikolojik dengesini sağlamadaki yaklaşımı
  1. Tez No: 824627
  2. Yazar: DİNA RADWAN SAAD MOHAMED MOHAMED HASSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, rıza ve teslimiyet ayetleri aracılığıyla Müslüman birey için ruhsal (psikolojik) dengeyi sağlamak için kullanılabilecek bir Kur'ani yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, psikolojik denge kavramını ve buna ilişkin şeri ve psikolojik kavramları ortaya koymakta, ardından İslami bakış açısına ve Batı psikolojisine göre psikolojik bozukluğun ortaya çıkışını açıklamakta, daha sonra peygamberlee ve evliyaların hayatındaki rıza, kanaat ve teslimiyet modellerini ortaya koymaktadır. Son olarak da araştırmacı, bir Müslümanın kalbinde memnuniyet ve teslimiyet oluşturmak için Kuran'dan bir metot çıkarnaktadır. Bu, Cenab-ı Hak insanı yaratmış ve ona mutmain olması için gerekli imkânları vermiş olmasına rağmen, bir Müslümanın maruz kalabileceği psikolojik rahatsızlıkları tedavi etmede Kur'an-ı Kerim'den çıkarılmış muntazam bir psikolojik tedavi metotlarının yokluğu şeklinde ifade edilebilecek çalışmanın da problematiğine bir çözüm mesabesinedir ki bu bağlamda Kuran-ı Kerim'de Hz. Peygamber (sav)'in de uygulamasını teyit eden kamil bir metot buyurulmuştur. Bu noktada araştırmacı, Kur'an'daki kanaat ve teslimiyetle ilgili bazı ayetleri toplamak için betimleyici tümevarımsal yaklaşıma, ardından insanların memnuniyet ve teslimiyet durumuna ulaşmalarına yardımcı olan bir Kuran yaklaşımı elde etmek ve toplanan bilgileri analiz etmek için betimleyici analitik yaklaşıma başvurmuştur. Bu, tefsir ilmini uzmanlaşmış psikoterapi ile ilişkilendiren çalışmaların eksikliği olarak ifade edilebilen araştırma boşluğunu kapatma amacı gütmektedir. Araştırmacının elde ettiği sonuçlardan bazıları: İnsanın dünyadaki sıkıntı ve güçlüklerin üstesinden gelmesine ve güçlü bir psikolojik yapıya sahip olmasına yardımcı olan en önemli şeylerden birinin doğru İslam akide aşılamak olduğu, Kur'an-ı Kerim'in psikolojik tedavi alanında öncü olduğunu ve ruh sağlığı ile fiziksel sağlık arasında bir bağ olduğudur.
Özet (Çeviri)
This research aims to deduce a Quranic approach that can be used to achieve mental health for the Muslim individual through verses of satisfaction and radical acceptance. The research presents the concept of mental health and the concepts related to it. It then explains the origin of psychological disturbance according to the Islamic perspective and according to Western psychology perspective. Finally, the researcher deduces from the Quran an approach for building satisfaction and radical acceptance in the heart of the Muslim. This is a solution to Research Problem, which is the lack of organized and Quran-based psychological treatment methods to treat psychological disorders that a Muslim may suffer from. Despite the fact that Allah Almighty created man and facilitate the causes of psychological comfort and mental health, as He revealed to him an integrated method in the Holy Quran supported by the application of the Prophet (peace be upon him) and the collective application of the prophets (peace be upon them). In this research, Researcher followed the descriptive inductive approach to deduce some verses of satisfaction and radical acceptance in the Quran, and then the descriptive analytical approach to analyze the information collected and extract a Quranic approach that helps man to reach the status of satisfaction and radical acceptance. This is to fill the research gap, which is the lack of research that links between Holy Quran and psychological treatment approaches. The researcher has reached a number of results, including: that instilling the correct religious beliefs of Islam (faith) is one of the most important things that help to have a strong psychological structure that helps man to overcome the trials and tribulations in his life. The Holy Quran is a pioneer in the field of psychological treatment, and there is a link between mental health and physical health.