Türkiye'ye endemik Poecilimon Fischer, 1853 (Orthoptera, Phaneropteriae) türlerinin IUCN Kırmızı liste kategorilerinin belirlenmesi
The determination of IUCN Red list categories of Poecilimon Fischer, 1853 (Orthoptera, Phaneropterinae) species endemic to Turkey
- Tez No: 824643
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞİRİN, PROF. DR. HASAN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye biyolojik çeşitlilik yönüyle özellikle Palearktik bölgede önemli gen merkezlerinden biridir. Ülkemiz sahip olduğu doğal zenginliğin korunması amacıyla çeşitli uluslararası sözleşmelere taraf olmuştur. Biyolojik envanterini çıkarmak ve bunu korumak için birçok kamu kurumu gerek birimler gerekse ihtiyaca göre mevzuat oluşturarak çaba sarf etmektedir. Çalışma konumuz olan Poecilimon Fischer, 1853 cinsi (Orthoptera: Ensifera: Tettigoniidae: Barbitistini) içerisinde 182 tür bulunmaktadır ve bunlardan 91 tür Türkiye'de yayılış göstermektedir. Bu 91 Poecilimon türünün 68'i endemik, 17'si bölgesel endemik ve 6 geniş yayılışa sahip türden oluşmaktadır ve endemik türlerden sadece 9 türün küresel IUCN değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Geriye kalan 59 endemik tür hakkında tüm bilimsel çalışmalar incelenmiş ve IUCN metodolojisi kullanılarak ilk defa küresel ölçekte kategorilendirilmesi bu çalışma ile gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler ile türlerin dağılımları, habitat tercihleri ve karşılaştıkları tehditler listelenerek değerlendirme bu veriler ışığında gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda 59 türden 12 türün LC (Least Concern = Düşük Riskli), 16 türün EN (Endangered =Tehlikede), 20 türün VU (Vulnarable = Duyarlı) ve 11 türün ise CR (Critically Endangered = Kritik) kategorisinde yer aldığı saptanmıştır. Bu veriler ışığında toplam 47 türün“Tehdit Altındaki Kategorilerde”olduğu görülmüş ve bu türler ile ilgili koruma stratejilerinin acilen değerlendirilmesi gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Türkiye is one of the important gene centers especially in the Palearctic region in terms of biological diversity. It has become a party to various international conventions in order to protect its biological diversity. Many public institutions make efforts to create and maintain a biological inventory, both by units and by creating regulations according to needs. There are 182 taxa in the genus Poecilimon Fischer, 1853 (Orthoptera: Ensifera: Tettigoniidae: Barbitistini), which is the subject of our study, and 91 of them are distributed in Türkiye. Of these 91 Poecilimon species, 68 are endemic, 17 are regionally endemic, and 6 are widely distributed, and a global IUCN categorization of only 9 of the endemic species has been performed. All scientific studies on the remaining 59 endemic species were examined and categorization was carried out on a global scale for the first time using the IUCN methodology. With the literature data, the distribution of the species, their habitat preferences and the threats they face are listed. Therefore, 12 species out of 59 species were found to be in the LC (Least Concern = Low Risk), 16 species in EN (Endangered = Endangered), 20 species in VU (Vulnarable = Sensitive) and 11 species in CR (Critically Endangered = Critical) category. In the light of these data, it has been seen that a total of 47 species are in the Threatened Categories and it has been revealed that the conservation strategies for these species should be evaluated urgently.