Kurşun maruziyetinin erkek üreme sistemi üzerindeki etkilerinin düzenlenmesinde protokateşik asitin rolü
The role of protocatechoic acid in regulating the effects of lead exposure on the male reproductive system
  1. Tez No: 824644
  2. Yazar: NURHÜDA PULATKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE AYDOĞAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Üroloji, Biology, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında besinsel, fenolik asit yapılı bir antioksidan olan protokateşik asit (PCA)'nın düzenleyici etkileri Pb toksisitesine maruz bırakılmış olan erkek sıçanların üreme sistemi üzerinde incelenmiştir. Pb maruziyetinin yarattığı oksidatif stresi belirlemek amacıyla ALAD, SOD, CAT, T-GSH, MDA parametreleri biyokimyasal olarak ölçümlenmiştir. Sperm sayımı ve morfoloji analizleri yapılmıştır. Hormonal olarak FSH, LH, Testosteron değerleri ölçümlenmiştir. DNA hasarını ölçümlemek için tek hücre jel elektroforezi (SCGE) uygulanmıştır. Testis dokusunun ışık mikroskobik histolojik incelemesi yapılmıştır. Ayrıca, hücre proliferasyon belirteci olarak çoğalan hücre çekirdek antijeni (PCNA) ve DNA onarım düzeyinin bir belirteci olarak da BRCA1 indirekt immünofloresan yöntemle görüntülenmiştir. Biyokimyasal veriler Pb grubunda azalan endojen antioksidan seviyelerinin Pb+PCA grubunda desteklendiğini ve artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Pb grubundaki azalan testosteron ve FSH seviyelerinin de Pb+PCA grubunda düzenlendiği görülmüştür. BRCA1 düzeyinde hem Pb hem de Pb+PCA gruplarında görülen artış, Pb grubunda proteinin apoptotik fonksiyonuyla, Pb+PCA grubunda ise DNA onarım fonksiyonuyla ilişkilendirilmiştir. PCNA'nın ise Pb grubunda yoğun olarak etiketlenmiş olup, Pb+PCA grubunda düşük düzeyde etiketlenmiş olması bu düşünceyi desteklemektedir. Sonuç olarak PCA, erkek üreme sistemi üzerinde Pb maruziyetine bağlı olarak azalan antioksidan kapasiteyi destekleyici ve şelatlayıcı özellikleriyle lipid peroksidasyonunu, DNA hasarını önlemekte, üreme hormonlarının düzeylerini normalize etmekte ve testis dokusunun yapı/fonksiyonunun korunmasında anlamlı ve önemli düzeyde etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the regulatory effects of protocatechic acid (PCA), a nutritional antioxidant with phenolic acid structure, were investigated on the reproductive system of male rats exposed to Pb toxicity. In order to determine the oxidative stress caused by Pb exposure, ALAD, SOD, CAT, T-GSH, MDA parameters were biochemically measured. Sperm count and morphology analyzes were performed. Hormonally, FSH, LH, Testosterone values were measured. Single cell gel electrophoresis (SCGE) was applied to measure DNA damage. Light microscopic histological examination of testicular tissue was performed. In addition, proliferating cell nuclear antigen (PCNA) as a marker of cell proliferation and BRCA1 as a marker of DNA repair level were visualized by indirect immunofluorescence method. Biochemical data revealed that the decreased endogenous antioxidant levels in the Pb group were supported and increased in the Pb+PCA group. Decreased testosterone and FSH levels in the Pb group were also observed to be regulated in the Pb+PCA group. The increase in BRCA1 level in both Pb and Pb+PCA groups was associated with the apoptotic function of the protein in the Pb group and with the DNA repair function in the Pb+PCA group. The fact that PCNA was heavily labeled in the Pb group and low labeled in the Pb+PCA group supports this idea. As a result, PCA is significantly and significantly effective in preventing lipid peroxidation, DNA damage, normalizing the levels of reproductive hormones, and maintaining the structure/function of testicular tissue with its antioxidant capacity, supporting and chelating properties, which decrease due to Pb exposure on the male reproductive system.