Türkiye'ye endemik campanula macrostyla boiss. et heldr. türünün kloroplast genomunun yapısal karakterizasyonu
Structural characterization of the chloroplast genome of campanula macrostyla boiss. et heldr., an endemic species to Türkiye.
  1. Tez No: 956039
  2. Yazar: AYDIN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ ÖZGİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Campanulaceae (Çan çiçeğigiller) familyası kapalı tohumlu bitkiler içerisinde sınıflandırılması en karmaşık olan familyalardan birisidir ve sahip olduğu 600'den fazla tür ile en büyük familyalar içerisinde değerlendirilmektedir. Kloroplastlar, yeşil bitkilerde ve alglerde bulunan, başta fotosentez olmak üzere bitkilerde birçok fonksiyonel işlevlerin sorumluluğunu üstlenen organellerdir. Kloroplast genomu bitkilerde birçok hayati önemi olan fonksiyonu gerçekleştirdiği için oldukça korunmuş bir yapıya sahiptir. Gerçekleştirilen bu çalışma ile Türkiye'ye endemik Campanula macrostyla türünün kloroplast genomu yapisal olarak karakterize edilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde toplam genom boyutunun 168.801 bp uzunluğunda olduğu tespit edilmiştir. Sırasıyla 102,540 bp ve 10,133 bp uzunluğunda bir büyük tek kopya (LSC) ve bir küçük tek kopya (SSC) ile ayrılan 28,064 bp'lik bir çift ters çevrilmiş tekrar (IRs) bölgesi tespit edilmiş olup plastid genomunun genel GC içeriği %39'dur. 74 protein kodlayan gen, 37 tRNA geni ve 10 rRNA geni dahil olmak üzere 121 farklı gen tespit edilmiştir. Bu genler içinde yedi gen bir veya iki intron içermekdir.
Özet (Çeviri)
Campanulaceae (Bellflower family) is one of the most complex families of closed-seeded plants and is considered to be one of the largest families with more than 600 species. Chloroplasts are organelles found in green plants and algae and are responsible for many functional functions in plants, especially photosynthesis. The chloroplast genome has a highly conserved structure as it performs many vital functions in plants. In this study, the chloroplast genome of Campanula macrostyla species endemic to Turkey was structurally characterised. As a result of the studies, it was determined that the total genome size was 168.801 bp long. A pair of inverted repeat (IRs) regions of 28,064 bp separated by a large single copy (LSC) and a small single copy (SSC) of 102,540 bp and 10,133 bp, respectively, were identified and the overall GC content of the plastid genome is 39%. 121 different genes were identified, including 74 protein-coding genes, 37 tRNA genes and 10 rRNA genes. Among these genes, seven genes contain one or two introns.