Türkiye'ye endemik olan Silene lazica boiss. ve Silene muradica schischk. (Caryophyllaceae) türlerinin morfolojik, anatomik ve palinolojik yönden incelenmesi
Morphological, anatomical and palynological investigation on Silene lazica boiss. endemic to turkey and Silene muradica schischk. (Caryophyllaceae) species
  1. Tez No: 739396
  2. Yazar: MUHAMMET TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Botanik, Morfoloji, Anatomy, Botany, Morphology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada ülkemize endemik Silene lazica ile Silene muradica türleri, makro ve mikro morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri bakımından incelenmiştir. Sonuçlar literatür bilgileri ve iki tür arasında mukayese edilmiştir. Çalışılan türlerin morfolojik betimleri genişletilmiştir. Örneğin S. lazica'nın yaprak ve tohum boyutları ilk kez bu çalışma ile belirlenmiştir. Anatomik çalışmalarda kök, gövde ve yaprak anatomileri ortaya çıkarılmıştır. Her iki türde de kök ve gövde anatomisinin benzer olduğu ancak S. lazica'nın yapraklarının mezofile göre dorsiventral, S. muradica yapraklarının ise ekvifasiyal olduğu bulunmuştur. İki türün de palinolojik özelliklerinin çok benzer olmasına rağmen ortalama apertür sayısının S. lazica'da 18, S. muradica'da ise 15 olduğu bulunmuştur. Her iki türün de polen ekzin ornamentasyonu miktroekinat–perforate–scabrate olarak bulunmuştur. Mikromorfolojik özelliklerine bakıldığında S. lazica'da sadece viskid salgı tüylerinin, S. muradica'da ise basit örtü tüylerinin gövde, yaprak ve kaliks üzerinde bulunduğu tespit edilmiştir. Meyve mikromorfolojisinde S.e lazica meyvelerinin testa hücre sınırları belirgin ve bu sınırlarla retikulat ornamentasyona benzer diziliş görülürken, S. muradica meyve yüzeylerinin hücre sınırları belli olmayan tuberkulat ornamentasyon gösterdiği bulunmuştur. Tohum mikromorfolojisinde S. lazica mammalian ve spinulat testa hücrelerine sahipken S. muradica'nın benzer uzantılar taşımayan düz yüzeyli hücrelerden oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the endemic Silene lazica species and Silene muradica species were investigated in terms of their macro and micro morphological, anatomical and palynological features. The results were compared between the literature and the two species. The morphological descriptions of the studied species are expanded. For example, leaf and seed sizes of S. lazica were revealed for the first time. Root, stem and leaf anatomies were revealed in anatomical studies. It was found that root and stem anatomy were similar in both species, but the leaves of S. lazica were dorsiventral compared to the mesophyll, and the leaves of S. muradica were equifacial. Although the palynological features of both species are very similar, the average number of apertures was found to be 18 in S. lazica and 15 in S. muradica. Pollen exine ornamentation of both species was found as microechinate–perforate–scabrate. Considering the micromorphological features, it was determined that only viscid glandular hairs in S. lazica and simple cover hairs in S. muradica were found on the stem, leaves and calyx. In fruit micromorphology, testa cell borders of S. lazica fruits are clear and an arrangement similar to reticulate ornamentation is observed with these borders, while S. muradica fruit surfaces show tuberculate ornamentation with unclear cell borders. In seed micromorphology, it was determined that S. lazica had mammalian and spinulate testa cells, while S. muradica consisted of flat–surfaced cells without similar extensions.