Farklı anaçlar üzerine aşılı cabernet franc (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinden üretilen şarapların kalite özelikleri
Assesment of quality differences of cabernet franc (Vitis vinifera L.) wines grafted on different root stocks
  1. Tez No: 824645
  2. Yazar: BUKET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY GÜMÜŞ, PROF. DR. ELMAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesi sınırları içinde bulunan özel üretici bağlarında yetiştirilen Fercal, 41B ve 140Ru anaçları üzerine aşılanmış Cabernet Franc üzüm çeşidi kullanılarak üretilen şarapların, bazı özellikleri ile fenolik ve aromatik bileşenlerindeki farklılıklar belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre,Toplam fenolik madde miktarı Fercal anacına ait şarapta 1504,29 mg GAE/L, 41B anacında 1690,00 mg GAE/L ve 140Ru anacında ise 1932,86 mg GAE/L olarak belirlenmiştir. 12 adet fenolik asit, 1 adet stilben, 1 adet flavanol triolleri, 4 adet flavonoller ve 3 adet flavonoid olmak üzere 21 adet fenolik bileşik tespit edilmiştir. Fercal anacına ait şarapta 51 adet, 41B anacının şarabında 51 adet ve 140Ru anacına ait şarapta ise 51 adet aroma maddesi tanımlanmıştır. Fercal, 41B ve 140Ru anaçlarına ait Cabernet Franc şaraplarında sırasıyla; yüksek alkoller (11-12-12 adet), esterler (15-14-15 adet), uçucu asitler (10-11-10 adet), 6C'lu bileşikler (2-1-2 adet), karbonil bileşikler (2 adet), uçucu fenoller (5-5-4 adet), organik sülfürlü (1 adet) ve laktonlar (6 adet) tanımlanmış ve miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some characteristics and differences in phenolic and aromatic components of wines produced by using Cabernet Franc grape varieties grafted on Fercal, 41B and 140Ru rootstocks grown in private producer vineyards in Şarköy district of Tekirdağ province were determined. According to the results of the study,The total phenolic content was 1504.29 mg GAE/L in Fercal rootstock wine, 1690.00 mg GAE/L in 41B rootstock wine and 1932.86 mg GAE/L in 140Ru rootstock wine. 21 phenolic compounds including 12 phenolic acids, 1 stilbene, 1 flavanol triols, 4 flavonols and 3 flavonoids were determined. There were 51 aroma substances identified in the wine of Fercal rootstock, 51 in the wine of 41B rootstock and 51 in the wine of 140Ru rootstock. Higher alcohols (11-12-12), esters (15-14-15), volatile acids (10-11-10), 6C compounds (1), carbonyl compounds (2-1-2), volatile phenols (5-5-4), organic sulfur (1) and lactones (6) were identified and quantified in Cabernet Franc wines from Fercal, 41B and 140Ru rootstocks, respectively.