اتخاذ القرار عند المراهقين عوامله توجيهه الإفادة منه من منظور إسلامي
Ergenlerde karar almanın faktörleri yönlendirmeleri ve İslami açıdan açıklanması
  1. Tez No: 824661
  2. Yazar: KHALED DUGHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Profesör Dr. Mohamed Mounir Saad El-Din
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ouzai University College (OUC) - جامعة الامام الاوزاعي
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Araştırma problemi, ergenliğin her insanın hayatındaki önemi ve bunun gerektirdiği psikolojik ve fiziksel dalgalanmalar ve değişimler, ardından her Müslüman gencin karar vermesi ve bu kararların gencin yolunu ve kaderini belirlemedeki etkisi etrafında dönmektedir. daha sonra İslam toplumlarında ergenliğin tanımı ve gençlerin ihtiyaçlarının araştırılması, genel olarak kararın tanımlanması, dayanakları ve özellikleri, Bunu etkileyen faktörler, ergenin kararlarında ailenin etkisi, arkadaşların etkisi, ekonomik faktör, yaşam standardı, medya, boş zaman, savaşlar, eğitim ortamı ve bu konuların Kur'an-ı Kerim ve Peygamber'in sünnetinden İslam'ın ışığında ele alınması, ardından nihai sonuçlar ve indeksler.
Özet (Çeviri)
The research problem revolves around the importance of adolescence in the life of every human being and the psychological and physical fluctuations and changes it entails, and then decision-making for every Muslim teenager and the impact of these decisions in determining the teenager's path and destiny, then researching the definition of adolescence and the needs of teenagers in Islamic societies, defining the decision in general, its pillars and characteristics. The factors affecting it, the influence of the family on adolescents' decisions, the influence of friends, the economic factor, the standard of living, the media, leisure, wars, the educational environment, and treating these matters in the light of Islam from the Holy Qur'an and the Sunnah of the Prophet, then the final results and indexes.