Dynamic due date quotation and production scheduling with multiple customer classes
Birden çok müşteri sınıfı için dinamik sipariş teslim tarihi ve üretim çizelgelemesi belirlenmesi
- Tez No: 824676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, birden fazla müşteri sınıfına hizmet veren, sipariş üzerine üretim yapan bir üretici için sipariş teslim tarihi teklifi ve üretim çizelgelemesi problemleri birlikte ele alınmıştır. Sipariş teslim tarihi teklifinde kararlar, müşterilerin teslim tarihi tekliflerinden etkilendiği bir durumda yeni gelecek müşterilere teklif edilecek teslim tarihlerinin belirlenmesini kapsar. Üretim çizelgelemesi kararları ise belirli bir zamanda hangi müşteri tipine hizmet verileceğini kapsar. Bu sistem ayrık zaman kuyruğu şeklinde modellenmiş, problem de Markov Karar Süreci olarak, elde edilen toplam beklenen indirimli kârı ençoklamayı amaçlayarak modellenmiştir. Kâr tanımı müşterilerden elde edilen gelir ile, müşteriye verilen teslim tarihi teklifinden geç hizmet sunma sonucu ortaya çıkan gecikme maliyetinin farkı olarak yapılmıştır. Politika iterasyonu esas alınarak elde edilen bir sezgisel algoritma ile birlikte ilk-gelene-ilk-hizmet ve öncelik bazlı çeşitli alternatif politikalar ortaya sunulmuştur. Farklı ortamlarda alternatif politikaların faydalarını incelemek ve karşılaştırmalı analiz yapmak için sayısal bir çalışma yapılmıştır. Üreticilerin kârlarını artırmalarını sağlayabilecek birkaç yönetimsel içgörü sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the joint due date quotation and production scheduling problem is studied in a make-to-order environment with multiple customer classes. The due date quotation decisions involve what due date to quote to arriving customers, which are sensitive to the quotes. Production scheduling decisions involve which customer class to serve at a given time. The system is modeled as a discrete-time queue and the problem is modeled as a Markov Decision Process, with the objective of maximizing the total discounted expected profit. The profit is defined as revenue minus the lateness costs, which is incurred as a result of not satisfying the demand of the customers by the quoted due dates. A policy iteration based heuristic algorithm is proposed together with several alternative policies including First-come-first-serve and priority-based schemes. A computational study is conducted to assess the benefits of the alternative policies under different settings and make a comparative analysis of the alternative policies. Several managerial insights are provided which can assist manufacturers to achieve increased profits.