Akciğer kanseri hastalarında tedavi yanıtının pet-bt'de hopkins kriterleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 824697
  2. Yazar: CANAN CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYPERİ ÖZTÜRK, DOÇ. DR. MELAHAT UZEL ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Akciğer kanseri tarama, tanı ve tedavilerdeki gelişmelere rağmen dünyada kanser ölümlerinde birinci sırada gelmektedir. Çalışmamızla akciğer kanseri hastalarında tedavi yanıtının değerlendirilmesinde rutinde önerilmeyen PET-BT'nin, basit ve kolay uygulanabilen görsel değerlendirme kriterlerinden Hopkins Kriterleri ile değerlendirilmesinin hastaların sağkalımı üzerine etkisini incelemeyi, böylece tedavi yanıt değerlendirmede ve takip protokollerini şekillendirmede kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif planlanmıştır. 2018-2020 yıllarında hastanemizde akciğer kanserli tanısı alıp, birinci aşama tedavisi biten hastalardan 6 ay içinde hastanemizde PET-BT görüntüsü çekilen ve takipte ortalama 3 ay içinde 2. kontrol görüntüsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar tedavi öncesi evrelenip, aldıkları tedavinin türü, tedavi bitim tarihleri kaydedildi. Tedavi sonrası PET-BT görüntüleri Hopkins skoru ile skorlanıp 1, 2, 3 ise negatif gruba, 4, 5 ise pozitif gruba dahil edildi. Skorlama sonrası hastaların tedavi alıp almadığı, tedavi almama nedenleri ve 2. görüntülemenin çeşidi ve progresyon durumu değerlendirildi. Hastalar Hopkins skorlarına ve evrelerine göre 2 yıllık sağkalım açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışma toplam 216 hastayla gerçekleştirildi. Hastaların %85.6'sı (n=185) erkekti. Genel yaş ortalaması 609'du. Hastaların %34.3'ü (n=74) skuamöz hücreli karsinom, %32.9'u (n=71) adenokarsinom, %22.7'si (n=49) KHAK, %10.2'si (n=22) KHDAK, NOS tipindeydi. Hastaların %8.3'ü (n=18) Evre I, %15.3'ü (n=33) Evre II, %34.7'si (n=75) Evre III, %41.7'si (n=90) Evre IV idi. Tedavi bitimi ile kontrol PET-BT arası interval 95 62 gündü. Kontrolde istenen PET-BT'lerin %42'si progresyon şüphesiyle istenmişti. Hastaların %36.1'i (n=78) Hopkins negatif, %63.9'u (n=138) Hopkins pozitifti. Hastaların %22.7'sinde (n=49) yeni metastaz saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Lung cancer ranks first in cancer deaths in the world despite advances in screening, diagnosis and treatment. In our study, we aimed to investigate the effect of evaluating PET-CT, which is not routinely recommended in the evaluation of treatment response in lung cancer patients, with Hopkins Criteria, one of the simple and easily applicable visual evaluation criteria, on the survival of patients, thus investigating its usability in evaluating treatment response and shaping follow-up protocols. Materials and Methods: Our study was planned retrospectively. Patients who were diagnosed with lung cancer in our hospital in 2018-2020 and whose first-stage treatment was completed, whose PET-CT image was taken in our hospital within 6 months and who had a second control image within an average of 3 months in the follow-up, were included in the study. The patients were staged before the treatment, the type of treatment they received and the end date of the treatment were recorded. Post-treatment PET-CT images were scored with the Hopkins score, and 1, 2, 3 were included in the negative group and 4, 5 in the positive group. After scoring, whether the patients received treatment, the reasons for not receiving treatment, the type of second imaging and the progression status were evaluated. Patients were evaluated for 2-year survival according to Hopkins scores and stages. Results: The study was conducted with a total of 216 patients. 85.6% (n=185) of the patients were male. The overall mean age was 60 9. Of the patients, 34.3% (n=74) were squamous cell carcinoma, 32.9% (n=71) adenocarcinoma, 22.7% (n=49) SCLC, 10.2% (n=22) NSCLC, NOS type. 8.3% (n=18) of the patients were Stage I, 15.3% (n=33) were Stage II, 34.7% (n=75) were Stage III, 41.7% (n=90) were Stage IV. The interval between the end of the treatment and the control PET-CT was 95±62 days. 42% of the PET-CTs requested in the control were requested with the suspicion of progression. 36.1% (n=78) of the patients were Hopkins negative and 63.9% (n=138) Hopkins positive. New metastases were detected in 22.7% (n=49) of the patients.