Lipödemli hastalarda tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi, ağrı skalası, duygudurum bozuklukları üzerine etkisi
Assessment of thyroid functions in patients with lipedema and its effect on quality of life, pain scale and mood disorders
  1. Tez No: 824696
  2. Yazar: ZÜLAL AYAZ BARUTCU
  3. Danışmanlar: UZMAN GÖNÜL KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada lipödem hastalarında tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve tiroid patolojilerinin sıklığının saptanması amaçlanmaktadır. Çalışmamızın bir diğer amacı da lipödem hastaları ve obezleri yaşam kalitesi, duygudurum bozuklukları ve ağrı şiddeti açısından karşılaştırarak tiroid fonksiyonlarının bu parametreler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Mart 2022 ve Mart 2023 tarihleri arasında Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran lipödem tanısı almış 18-65 yaş arası 60 kadın ile benzer yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksine sahip 53 obez birey dahil edildi. Hastaların demografik verileri, tiroid fonksiyon testleri, ultrasonografik inceleme ile tiroid bezi ve cilt/cilt altı doku kalınlıkları değerlendirildi. Short Form (SF-36), Vizüel Analog Skala (VAS), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D) ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) uygulanarak hastaların yaşam kalitesi, ağrı şiddeti, depresyon ve anksiyete düzeyleri belirlendi. Bulgular: Lipödem hastalarının %21,7 (n:13)'si Evre 1 ,%68,3 (n:41)'ü Evre 2 ve %10 (n:6)'u ise Evre 3 olarak saptandı. Lipödem ve obezler arasında serum TSH, sT3, sT4 düzeylerinde anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Lipödem hastalarında yeni tanı hipotiroidi %11,7 (n:7) obezlerde ise %22,6 (n:12) saptandı. Tiroid otoantikor pozitifliği obezlerde yüksek saptanmakla birlikte lipödemde hastalığın evresi arttıkça Anti-TPO düzeyinde artış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The objective of this study is to assess thyroid functions and detect the frequency of thyroid pathologies in patients with lipedema. Another objective of the study is to compare obese patients to patients with lipedema in terms of quality of life, mood disorders and pain scale, and investigate the effect of thyroid functions on these parameters. Materials and Method: 60 females between the age of 18-65, diagnosed with lipedema after applying to outpatient clinics of Endocrinology and Metabolic Diseases and Physical Therapy and Rehabilitation of Ankara Training and Research Hospital between March 2022 and March 2023, and 53 obese individuals with similar age, gender and body mass index were included in the study. Demographic data and thyroid function tests of the patients were evaluated, thyroid gland and cutaneous/subcutaneous tissue thicknesses were ultrasonographically examined. Short Form Health Survey (SF-36), Visual Analog Scale (VAS), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A) were applied and quality of life, pain severity, depression and anxiety levels of the patients were determined. Results: 21.7% (n: 13) of the patients with lipedema were detected as Stage 1, 68.3% (n: 41) as Stage 2 and 10% (n: 6) as Stage 3. There was no significant difference in serum TSH, sT3 and sT4 levels between patients with lipedema and obesity (p>0.05). Newly diagnosed hypothyroidism was detected in 11.7% (n: 7) of the patients with lipedema and 22.6% (n: 12) of obese patients. While thyroid autoantibody positivity was high in obese patients, an increase in Anti-TPO was observed in patients with lipedema as the stage of the disease increased.