Ön-Raffaellocular ve Dante Gabriel Rossetti eserlerinde alegori
Pre-Raphaelites and allegory in the works of Dante Gabriel Rossetti
- Tez No: 824701
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ön-Raffaellocu Kardeşlik, 1848-1854 yılları arasında İngiltere'de etkin olarak faaliyet göstermiş bir sanat hareketidir. Kısa bir zaman aralığında faaliyet göstermiş olmasına rağmen etkileri sonraki yıllarda da görülmektedir. Kurucuları; John Everett Millais (1829-1896), William Holman Hunt (1827-1910) ve Dante Gabriel Rossetti (1828-1882)'dir. Bu üç genç sanatçıyı benzer görüşlere sahip olmaları bir araya getirmiştir. Bu ortak görüş Raphael'den sonra sanatın yanlış yöne gittiğinden yanadır. Öğrencisi oldukları İngiltere'nin en önemli sanat okulu olan Kraliyet Akademisinin (Royal Academy) geleneksel eğitim sistemine ve basmakalıp öğretilerine tepki göstermek amacıyla kurulmuştur. Daha sonra gruba dört sanatçı daha eklenerek toplam yedi üyeye sahip olmuşlardır. Yüksek Rönesans Döneminin usta sanatçısı Rafael'den önceki dönem yapılmış resimlerin daha doğal ve bozulmamış olduğunu düşündükleri için geriye dönüşü arzulamaktadırlar. Bu sebepten dolayı grubun adını Pre-Raphaelite (Ön Raffaellocu) yani Rafael öncesi Kardeşliği olarak seçmişlerdir. Ön-Raffaellocu Kardeşlik üyeleri eserlerini üretirken konularını edebiyattan, dini konulardan ve güncel hayattan seçmişlerdir. Fakat bu akımı sıra dışı yapan asıl özellik resimlerindeki alegorik ifade biçimleridir. Ön-Raffaellocuların eserlerinde neyi anlattıklarının yanında neden anlattıkları da çok önemlidir. Yaptıkları çalışmalarda görünenin ötesine odaklanmak, ifade etmek istediklerine ulaşmayı kolaylaştırmaktadır. Bundan dolayı Ön-Raffaellocuların benimsediği sanat anlayışında sembolik ifadeler çok önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında Ön-Raffaellocu Kardeşliğinin önemli sanatçılarından Dante Gabriel Rossetti'nin çalışmalarında alegorik bir ifade biçimi kullanarak neyi ifade etmek istediği irdelenmektedir. Rossetti'nin alegorik anlatımına Victoria Dönemi toplumunun yapısı, sanayi devriminin etkisi, dini ve mitolojik konular, edebiyat ve en önemlisi model olarak seçtiği ilham perisi kadınlarının katkısı incelenmektir.
Özet (Çeviri)
The Pre-Raphaelite Brotherhood movement is an art movement that was active in England between 1848-1854. Although it has been active in a short period of time, its effects are also seen in the following years. Founders; John Everett Millais (1829-96), William Holman Hunt (1827-1910), and Dante Gabriel Rossetti (1828-82). Having similar views brought these three young artists together. This common view is that art went in the wrong direction after Raphael. It was established to react to the traditional education system and stereotypical teachings of the Royal Academy, the most important art school in England, of which they were students. Later, four more artists were added to the group and they had a total of seven members. They desire a return, as they think that the paintings made in the period before Raphael, the master artist of the High Renaissance Period, were more natural and unspoiled. For this reason, they chose the name of the group as Pre-Raphaelite (Pre-Raphaelite), that is, the Pre-Raphaelite Brotherhood. The members of the Pre-Raphaelite Brotherhood chose their subjects from literature, religious subjects and contemporary life while producing their works. But the main feature that makes this movement extraordinary is the allegorical expressions in their paintings. Besides what the Pre-Raphaelites tell in their works, why they tell is also very important. Focusing beyond the visible in their work makes it easier to reach what they want to express. Therefore, symbolic expressions are very important in the understanding of art adopted by the Pre-Raphaelites. In this thesis, it is examined what Dante Gabriel Rossetti, one of the important artists of the Pre-Raphaelite Brotherhood, wants to express by using an allegorical expression in his works. The structure of the Victorian society, the effect of the industrial revolution, religious and mythological subjects, literature, and most importantly, the contribution of the muse women he chose as a model to Rossetti's allegorical expression is examined.