Posterior sirkülasyon infarktında baziler arter dolikoektazisinin MRG ile değerlendirilmesi
Assessment of basilar artery dolichoectasia with posterior circulation infarct by using MRI
  1. Tez No: 824741
  2. Yazar: GÖKÇEN ÇOBAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Şahin Çoban G, Posterior sirkülasyon infarktında baziler arter dolikoektazisinin MRG ile değerlendirilmesi. S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2009. Mart 2008-Mayıs 2009 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümü Manyetik Rezonans Ünitesinde, manyetik rezonans görüntüleme ve difüzyon ağırlıklı görüntülemede akut ve kronik posterior sirkülasyon infarktı saptanan hastaların, bazilar arterlerinin, dolikoektazi kriterleri yönünden morfolojik değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 73 hasta dahil edildi, kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet yönünden benzer özellik gösteren 63 birey seçildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 48'inde (%65,75) akut-subakut, 25'inde (%34,25) kronik süreçte posterior sirkülasyon infarktı tesbit edildi. Hasta ve kontrol grubu arasında bazilar arter dolikoektazi kriterleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şahin Çoban G, Assessment of basilar artery dolichoectasia with posterior circulation infarct by using MRI. Department of Radiology at S.B. Ankara Diskapi Training and Research Hospital, Ankara, 2009. The aim of this study is to assess basilar artery dolichoectasia in patients with posterior circulation infarcts by using MR and DWI. In the Department of Radiology at S.B. Ankara Diskapi Training and Research Hospital, between March 2008 and April 2009, 73 patients with stroke and 63 subjects in the control group (without stroke) were included in our study. 48 of the patients (%65,75) had acute-subacute infarcts, and 25 of the patients (%34,25) had chronic infarcts,whom admitted with posterior circulation ischemic stroke. There was no evidence of a difference in dolichoectasy criteria between the patient and control group comparison.