Evaluation of the effect of new compounds 1,3,4-thiadazole derivates on various pathogenic bacterial isolates
Yenı̇ bı̇leşı̇kler 1,3,4-thıadazole türevlerı̇nı̇n çeşı̇tlı̇ patojen bakterı̇ ı̇zolatları üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
  1. Tez No: 824742
  2. Yazar: ZEYAD TAREQ KHALEEL ALGHRAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHANAD W. MAHDİ ALZUBAIDY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Antibiyotiklerin yanlış kullanımı ve antibiyotiğe dirençli bakterilere neden olması nedeniyle, bilim insanları antibiyotiklere alternatif maddeler üretmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle, bu çalışmada Irak'ta farklı hastanelerdeki hastalardan toplanan bakterilerin biyolojik etkilerinin değerlendirilmesi ve yeni bir bileşik olan 1,3,4-tiadiazol türevi bileşiklerin bakteriler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bakteri tespit edilen örnekler Central Child Hospital, Al-Kindi Eğitim Hastanesi, Ibn Al- Baladi Kadın Hastanesi ve Al-Numan Çocuk Hastanelerinden (Irak) toplanmıştır. Bakteriyel örnekler arasında %50 oranında Pseudomonas aeruginosa ve %50 oranında Staphylococcus aureus saptanmıştır. Bakterilerin biyofilm özellikleri de P. aeruginosa'nın %80'inde ve S. aureus'un %76'sında saptanmıştır. 1,3,4-tiadiazoller sentezlendikten sonra bakteri suşlarına uygulandı. Bileşik P. aeruginosa'ya karşı çok az biyolojik aktiviteye sahipken, S. aureus'a karşı büyük biyolojik aktiviteler bulundu. Çalışmanın sonuçları, antibiyotiklere alternatif bileşiklerin bakteri suşları üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bileşik 1: 2,20 g 5-Bromo-2-aminobenzothiazol, 5 mL etil alkol içinde 3-5 damla glasiyal asetik asit ilavesiyle dairesel bir balonda çözüldükten sonra, çözeltiye 1,99 g P-aminoasetofenon eklenmiş ve balon 67°C'de 7 saat karıştırılmıştır. Daha sonra çözelti başka bir şişeye boşaltılmış ve alkolün buharlaşması için bekletilmiştir. Çökelti toplandı, kurutuldu ve ardından su ile yıkandı. Daha sonra etanol kullanılarak yeniden kristalleştirildi. Reaksiyonun tamlığı ve elde edilen ürünün saflığı mobil faz TLC (hekzan: etil asetat, 6:4, V:V) ile test edildi. Bileşik 2: Bileşik 1 (0,47 g) 8 mL %85'lik fosforik asit içinde ısıtılarak ve karıştırılarak çözüldü. Daha sonra çözelti bir buz banyosunda 0°C'ye kadar soğutuldu, ardından çözeltiye 4 mL konsantre nitrik asit eklendi. 0,13 g sodyum nitrit 2 mL damıtılmış suda çözüldü. Ardından, sodyum nitrit çözeltisi kuvvetli karıştırma ve -5°C'de yaklaşık 5 dakika soğutma ile damla damla ilave edildi. Ardından, 0,5 ml damıtık suda 0,3 g 2- hidroksi-1-naftaldehitten hazırlanan 2-hidroksi-1-naftaldehit çözeltisinden damlalar kuvvetli karıştırma ile ilave edildi. Daha sonra, karışım 100 mL soğuk suda reaksiyona sokuldu, çökelti süzüldü ve birkaç kez soğuk suyla yıkandı ve etanol kullanılarak yeniden kristalleştirildi ve reaksiyon süreci takip edildi ve bileşiğin saflığı TLC kullanılarak ve mobil faz (etil asetat: hekzan, 4:5, V:V) kullanılarak doğrulandı. Bileşik 3, 4 ve 5: 0,4 g 5-Bromo-2-aminobenzothiazol, hazırlanan bileşik 2'nin 0,5 g'ının 5 ml etanolde çözülmesinden oluşan çözeltiye 5 damla glasiyal asetik asit eklenerek ürün bileşik 3 elde edildi. Aynı şekilde ürün bileşiği 4 ve 5'e, 6-Hidroksi-2- aminobenzotiyazol veya 6-Nitro-2 - Aminobenzotiyazol kullanıldığında eklendi. Karışım 90°C sıcaklıkta 7 saat boyunca karıştırılarak yükseltildi. Elde edilen çözelti başka bir şişeye döküldü ve alkolün buharlaşması için bırakıldı. Çökelti toplandı, kurutuldu ve ardından su ile yıkandı. Bundan sonra, kristalizasyon etanol kullanılarak yapıldı, reaksiyonun tamlığı ve elde edilen ürünün saflığı TLC kullanılarak mobil faz (hekzan: etil asetat, 6:4, V: V) ile test edildi.
Özet (Çeviri)
Due to the misuse of antibiotics and caused antibiotic-resistant bacteria, scientists have been trying to produce alternative substant to antibiotics used in hospitals. Therefore, this study aimed to produce a new compound, 1,3,4-thiadiazole derivatives compounds, and to evaluate the biological effects of bacteria collected from patients of different hospitals in Iraq. The bacterial detected samples were collected from 29% wounds, 29% burns, 26% urine, 19% sputum, 17% ear swabs, and 9% stool specimens from the patients which of the Central Child Hospital, Al-Kindi Teaching Hospital, Ibn Al-Baladi Women's Hospital, and the Children's Hospital of Al-Numan (Iraq). Among the bacterial samples, 50% of Pseudomonas aeruginosa and 50% of Staphylococcus aureus were detected. The biofilm features of bacteria were also detected in 80% of P. aeruginosa and 76% of S. aureus. After synthesizing the 1,3,4-thiadiazoles, they were applied to bacterial strains. While the compound had few biological activities against P. aeruginosa, great biological activities were found against S. aureus. The results of the study showed that alternative compounds for antibiotics have important effects on bacterial strains. Compund 1: After dissolving 2.20 g of 5- Bromo-2-aminobenzothiazol, in 5 mL of ethyl alcohol with the addition of 3-5 drops of glacial acetic acid in a circular flask, P-aminoacetophenone was added as 1.99 g into solution and the flask was stirred for 7 hours at 67°C. Then, the solution was poured into another bottle and left to evaporate the alcohol. The precipitate was collected, dried, and then washed with water. Then, it was recrystallized using ethanol. The completeness of the reaction and the purity of the obtained product were tested by mobile phase TLC (hexane: ethyl acetate, 6:4, V:V). Compound 2: The compound 1 (0.47 g) was dissolved by heating and stirring in 8 mL of 85% phosphoric acid. Then the solution was cooled to 0°C in an ice bath, then 4 mL of concentrated nitric acid was added to the solution. The 0.13 g of sodium nitrite dissolved in 2 mL of distilled water. Then, sodium nitrite solution was added dropwise with vigorous stirring and cooling at -5°C for about 5 minutes. Then, drops of 2-hydroxy-1-naphthaldehyde solution prepared from 0.3 g of 2-hydroxy-1- naphthaldehyde in 0.5ml of distilled water were added with vigorous stirring. Then, the mixture was poured reaction in 100 mL of cold water, The precipitate was filtered and washed with cold water for several times and recrystallized using ethanol, and the reaction process was followed up and the purity of the compound was confirmed using TLC and using the mobile phase (ethyl acetate: hexane, 4:5, V:V). Compound 3, 4 and 5: The 0.4 g of 5-Bromo-2-aminobenzothiazol was added to a solution consisting of dissolving 0.5 g of the prepared compound 2 in 5 ml ethanol with added 5 of drops of glacial acetic acid to product compound 3. In the same way to product compound 4 and 5, when using 6-Hydroxy-2-aminobenzothiazol or 6- Nitro-2 - Aminobenzothiazol added to it. The mixture was raised at a temperature of 90°C for 7 hours with stirring. The resulting solution was poured into another bottle and left for alcohol to evaporate. The precipitate was collected, dried, and then washed with water. After that, the crystallization was done using ethanol, the completeness of the reaction and the purity of the obtained product were tested using TLC by the mobile phase (hexane: ethyl acetate, 6:4, V: V).