Kıdem tazminatının hesaplanması
Calculation of severance pay
  1. Tez No: 824743
  2. Yazar: RECEP DURSUNOĞLULARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türk İş Hukukunda güncelliğini koruyan konulardan birisi de kıdem tazminatıdır. İş Kanunu, Deniz İş Kanunu ve Basın İş Kanunu'nda düzenleme alanı bulan kıdem tazminatı kurumu, kurulacağı öngörülen kıdem tazminatı fonunun oluşturulamaması nedeniyle halen uygulanmaktadır. İşçinin kıdem tazminatının hesabında kıdem süresi ve ücret olarak iki unsur ön plana çıkmaktadır. Uygulamada kıdem tazminatının hesaplanmasında bazı farklılıklar olduğu görülmektedir. Ayrıca bu konuda yapılan çalışmaların daha çok 4857 sayılı Kanun kapsamında çalışan işçiler için yapıldığı anlaşılmaktadır. Çalışmamızda ise işçiler, gemiadamları ve gazeteciler açısından ayrı ayrı değerlendirmelere tabi tutularak bir yol izlenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde kıdem tazminatı kavramı ve hak kazanma koşullarına değinilmiştir. Çalışmanın ana konusunu oluşturan ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerinde ise öncelikle kıdem süresinin hesaplanmasına daha sonra ise kıdem tazminatına esas ücretin hesaplanmasına değinilmiştir. Bu kapsamda kıdem süresinin ve ücretinin hesaplanmasında İş Kanunu, Deniz İş Kanunu ve Basın İş Kanunu hükümleri her bir başlık altında ayrı ayrı değerlendirmeye alınmış benzer ve farklı noktalar üzerinde durulmuştur. Kıdem süresinin hesaplanması hususunda sürenin başlangıç ve sonu konuları Yargıtay kararları ve doktrinde yer alan görüşler ile açıklanmıştır. Kıdeme esas ücretin tespitinde de aynı yol izlenilmiş ve örnek hesaplamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the current debates in Turkish Labor Law is still severance pay. The severance pay institution, which has been regulated in the Labor Law, the Maritime Labor Law and the Press Labor Law, is still being implemented due to the inability to create the severance pay fund that is foreseen to be established. In the calculation of the employee's severance pay, two factors come to the fore in terms of period and fee/wage. In practice, there are some differences in the calculation of severance pay. In addition, it is understood that the studies on this subject are mostly carried out for the workers working within the scope of the Labor Law numbered 4857. In our study, a path was followed by making separate evaluations in terms of employees, seafarers and journalists. In the first part of our study, the concept of severance pay and the conditions of entitlement are covered. In the second, third and fourth sections of the study, the main topic of the study is to calculate the seniority period first and then to calculate the wage basis for the severance pay. In this context, the provisions of the Labor Law, the Maritime Labor Law and the press Labor Law were evaluated separately under each heading and the same and different points were discussed in the calculation of the seniority period and fee/wage. The start and the end of the period in the calculation of the seniority period is explained by considering the Court of Cassation decisions and doctrine. The same route was followed in determining the basic fee/wage and sample calculations were included.