Comprehensive assessment of heavy metal pollution of urban soils in two cities representing different regions of the world
Dünyanın farklı bölgelerini temsil eden iki şehirde kentseltopraklarındaki ağır metal kirliliğinin kapsamlı değerlendirmesi
  1. Tez No: 824762
  2. Yazar: MARIA CAMILA HERRERA COY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİCHAL GASIOREK, PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kadmiyum (Cd), krom (Cr), bakır (Cu), nikel (Ni), kurşun (Pb) ve çinko (Zn) gibi ağır metal içerikleri Villavicencio, Kolombiya ve Krakow, Polonya'daki kentsel topraklarda ölçülmüştür. İlk şehir 1840 yılında kuruldu ve tropik bir iklimde, Krakow ise 20.000 yılı aşkın tarihi ve mevsimlik bir iklime sahip tarihi bir şehir. Her şehirdeki iki ana yolda ağır metaller, organik karbon, pH ve doku ölçüldü, iki şehirdeki kirlilik seviyelerini değerlendirmek ve karşılaştırmak için kirlilik indeksleri hesaplandı: Zenginleştirme Faktörü (EF), Jeoakümülasyon İndeksi (Igeo), Nemerow Kirlilik İndeksi (P.I.Nemerow), Potansiyel Ekolojik Risk (RI) ve Kontaminasyon Güvenlik Endeksi (CSI). Sonuçlar, Krakow'un çalışılan tüm ağır metallerin Villavicencio'dan daha fazla içeriğine sahip olduğunu ve OC, pH, kil ve kum içeriği gibi toprak özelliklerinin kirlilik süreçlerini etkileyebileceğini göstermektedir. Eski şehre yakın bölgelerdeki kirlilik endeksleri ve bazı metallerin daha yüksek içeriği, uzun vadeli yerleşim, araba trafiği ve nüfusa atfedilen antropojenik kirlilik kaynaklarına işaret ediyor olabilir
Özet (Çeviri)
Heavy metal content such as cadmium (Cd), chromium (Cr), copper (Cu), nickel (Ni), lead (Pb), and zinc (Zn) were measured in urban soils from Villavicencio, Colombia, and Krakow, Poland. The first city was formed in 1840 and is in a tropical climate, whereas Krakow is a historic city with over 20000 years of history and a seasonal climate. Heavy metals, organic carbon, pH, and texture were measured in two major roads in each city, pollution indices were calculated to assess and compare pollution levels in the two cities: Enrichment Factor (EF), Geoaccumulation Index (Igeo), Nemerow Pollution Index (P.I.Nemerow), Potential Ecological Risk (RI), and Contamination Security Index (CSI). The results indicate that Krakow has more content of all studied heavy metals than Villavicencio and soil properties as OC, pH, clay and sand content may be influencing pollution processes. Indices of pollution and a higher content of some metals in areas close to the old town might be indicating anthropogenic sources of pollution, attributed to long-term settlement, car traffic and population.