İstanbul'daki 18-49 yaş aralığındaki kadınların, şiddete karşı geliştirdikleri savunma mekanizmalarının, şiddet karşısında güçlü ve güvenli hissetmelerine olan etkileri
The effects of the defense mechanisms developed against violence on the feeling strong and safe against violence of women aged 18-49 in istanbul
- Tez No: 824790
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyoloji, Forensic Medicine, Psychology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
2022-2026 Dünya Sağlık Örgütü Şiddet Önleme Birimi Raporuna göre, kadınlara yönelik şiddet olaylarında, üç kadından biri fiziksel, duygusal veya cinsel şiddete maruz kalmaktadır. Şiddet vakaları bu denli artış göstermesine istinaden, kadınların şiddete karşı kendilerince aldıkları önlemler de gelişmiştir. Yine de kadınların öz savunmaya erişimi uluslararası olarak kabul edilen bir sorundur. Öz savunma yaklaşımı, potansiyel saldırılara karşı kendilerini koruma kapasitesini artırmaktır. Öz savunma teriminin bir saldırgandan fiziksel ve duygusal zararı kesmek için birden fazla strateji kullanmak anlamına geldiğini savunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, şiddetin önlenmesi adına kadınların, öz savunma mekanizmaları geliştirmesinin, şiddet karşısında güçlü ve özgüvenli hissedip, hissetmediklerini ortaya koymaktır. Çalışmada,“kadınlar ne sıklıkla kendini savunma ihtiyacı hissettikleri; kadınların bu iddialarda ne sıklıkla başarılı oldukları ve aldıkları savunma önlemlerinin kendilerini hangi boyutta güvenli ve güçlü hissettirdiği”konularına odaklanılacaktır. Çalışma nicel araştırma yöntemiyle yapılmıştır ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan 760 kadın katılmıştır. Katılımcıların yaşları 18 ile 49 arasında değişmektedir. Sonuç olarak hem sosyolojik hem dini hem de psikolojik yönü olan öz yeterlilik eğiliminin genel savunma mekanizmalarıyla ilişkisi olması ve bu değişkenleri öngörmesi ve bireysel ve toplumsal faktörlerin karşılıklı olarak birbirini etkilediğini göstermesi açısından önemlidir. Bu bağlamda alınan savunma eğitimlerinin, öz yeterlilik anlayışı azaltıp azaltmadığını inceleyen deneysel araştırmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the 2022-2026 World Health Organization Violence Prevention Unit Report, one in three women is exposed to physical, emotional or sexual violence in cases of violence against women. Based on the fact that cases of violence increase this, the measures taken by women against violence have also developed. Still, women's access to self-defense is an internationally recognized problem. The self-defense approach is to increase the capacity to protect themselves against potential attacks. He argues that the term self-defense means using multiple strategies to cut physical and emotional harm from an attacker. The main purpose of this study is to demonstrate that women, in the name of preventing violence, develop self-defense mechanisms, feel strong and confident in the face of violence. In the study,“how often women need self-defense; focus will be on how often women are successful in these claims and in what extent the defense measures they take make them feel safe and strong”. The study was conducted with quantitative research method and the questionnaire technique was used. 760 women living in Istanbul participated in the research. The ages of the participants range from 18 to 49. As a result, it is important that the tendency to self-efficacy, both sociological and religious and psychological, is related to the general defense mechanisms and predicts these variables and shows that individual and social factors affect each other mutually. In this context, it is thought that experimental research should be done, which examines whether the defense training received reduces the understanding of self-sufficiency.