The dynamic of soil moisture and temperature in the soils of the Pieniny National Park
Pieniny Milli Parkı topraklarında toprak nemi ve sıcaklığının dinamiği
  1. Tez No: 824801
  2. Yazar: RAZIA SULTANA SHAKY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMASZ ZALESKI, DOÇ. DR. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Arazi kullanımındaki değişiklikler, toprak nem seviyelerini ve sıcaklığını etkileyebilir ve bu da besin mevcudiyeti dahil olmak üzere çeşitli toprak özelliklerini etkiler. Bu çalışmanın amacı, i) Karpatlar'daki Pieniny Ulusal Parkı koruma alanındaki benzer pedo-iklim koşulları altında iki arazi kullanım sistemi (bir çayır ve üç ormanlık alan) arasındaki etkileşimleri ve toprak sıcaklığı ve nem dinamiklerini değerlendirmektir. Güney Polonya Dağ Sistemi ve ii) toprak sıcaklığı ve nem sensörlerinden toplanan verileri kullanarak toprak ve eğim yönü arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu çalışma, Polonya'daki Pieniny Ulusal Parkı'ndaki çayır ve üç ormanlık alan gibi dört toprağı içermektedir. Bu toprakların fiziksel ve kimyasal karakterizasyonu, çayırların asidik topraklara sahip olduğunu, orman topraklarının ise asidik ila alkalin olduğunu göstermiştir. Ayrıca orman topraklarındaki toprak organik madde içeriği çayır toprağına göre daha yüksek bulunmuştur. Tüm topraklar arasında Şubat ayı en yüksek nem içeriği ve en düşük sıcaklığı sergilerken, Ağustos ayı en düşük nem içeriği ve en yüksek sıcaklığı göstermiştir. Ayrıca, toprak nemi ve sıcaklığında dikkate değer mevsimsel değişimler gözlenmiştir. Toprak sıcaklığı sonbahardan yaza keskin bir artış, ardından ilkbahar ve kış aylarında düşüş yaşadı. Tersine, nem içeriği ilkbahardan kışa önemli ölçüde artmış ve sonbahardan yaza doğru azalmıştır. Özellikle, orman topraklarında kuzeye bakan yamaçlarda toprak sıcaklığı daha yüksekken, güneye bakan yamaçlarda sürekli olarak daha yüksek toprak nemi vardır. Ek olarak, tüm topraklarda toprak nemi içeriği, toprak sıcaklığı ve toprak profilindeki derinlik arasında doğrusal bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Changes in land use can impact soil moisture levels and temperature, which in turn affect various soil properties including nutrient availability. The objective of this study is i) to evaluate the interactions between two land use systems - a meadow and three forested areas as well as the dynamics of soil temperature and moisture under similar pedo-climatic conditions in the Pieniny National Park conservation area in the Carpathian Mountain System of southern Poland and ii) to assess the relationship between soil and slope direction by using the data that have been collected from soil temperature and moisture sensors. This study included four soils in Pieniny National Park in Poland such as meadow and three forested areas. Physical and chemical characterization of these soil exhibited that meadow has acidic soil whereas forest soils are acidic to alkaline. In addition, soil organic matter content was higher in forest soils than the soil of meadow. Among all soils, February exhibited the highest moisture content and the lowest temperature, while August showed the lowest moisture content and the highest temperature. Moreover, notable seasonal variations were observed in soil moisture and temperature. Soil temperature experienced a sharp increase from autumn to summer, followed by a decline during spring and winter. Conversely, moisture content significantly increased from spring to winter and decreased from autumn to summer. Notably, the soil temperature was higher on north-facing slopes in the forest soils, while the south-facing slopes consistently had higher soil moisture. Additionally, across all soils, there was a linear correlation between soil moisture content, soil temperature, and depth in the soil profile.