Production of black instant tea powder and evaluation of its physicochemical and anticancer properties
Siyah hazır toz çay üretimi ve fizikokimyasal ve antikanser özelliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 824806
  2. Yazar: NERİMAN EZGİ ÇİFTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, DOÇ. DR. GÖKHAN GÖRGİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Siyah çay, sudan sonra dünyada en çok tüketilen içecektir. Siyah çay üretimi sırasında, siyah çay lifi olarak bilinen, önemli miktarda atık üretilmektedir. Bu çalışmada, atık siyah çay lifleri, büyüyen ve giderek daha popüler bir ürün kategorisi olan çeşitli hazır çayları üretmek için değerlendirilmiştir. 30:1 ml/g su-çay oranı, çok ince parçacık boyutu aralığı (
Özet (Çeviri)
Black tea is the most consumed beverage in the world behind water. During black tea production, a substantial amount of waste, known as black tea fiber, was generated. In this study, black tea waste fibers were valorized to produce various instant teas, a growing and increasingly popular product category of black tea. The water-to-tea ratio of 30:1 ml/g, the superfine particle size range (