Eko tasarım ambalajlarda, geleneksel, görsel ve yazılı iletişimin, tüketici tutum ve satın alma niyetine etkisi: Bir alımlama çalışması
The effect of traditional, visual and written communication in eco-design packaging on consumer attitude and purchase intention: A reception study
  1. Tez No: 824822
  2. Yazar: BARIŞ BÖLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, eko tasarım ambalajlardaki geleneksel, görsel ve yazılı iletişimin tüketicilerin tutum ve satın alma davranışlarını nasıl etkilediğini ortaya koymak, tüketicilerin piyasada var olan eko tasarım ambalajlara yönelik farkındalık düzeyini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu sebeple en çok tüketilen ürün gruplarından su şişeleri için geleneksel, görsel ve yazılı iletişim unsurlarının bulunduğu üç farklı kategoride piyasada var olmayan bir marka adıyla ambalajlar tasarlanmış ve anket tekniği ile veri toplanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Giresun ilinde ikamet eden 425 kişi üzerinde anket tekniği uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 26.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamda katılımcıların eko tasarım ambalaj bilincinin olmadığı ve eko tasarım ambalaj farkındalığının geleneksel, görsel ve yazılı iletişim unsurlarının kullanıldığı üç farklı kategoride tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir pozitif etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri bahsi geçen üç kategoride de satın alma niyeti üzerinde önemli bir etkiye sahip değilken, geleneksel iletişim kategorisindeki katılımcılarda gelir durumu satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmuştur. Bununla birlikte katılımcılar için en ambalajdaki en önemli kriter fiyat ve ürün kalitesi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal how traditional, visual and written communication in eco-design packages affect consumers' attitudes and purchasing behaviors, and to determine the level of awareness of consumers towards eco-design packages in the market. For this reason, water bottles packages, one of the most consumed product groups, were designed in three different categories which is included traditional, visual and written communication elements with a brand name that does not exist in the market and data were collected by survey technique. For this purpose, survey technique was applied on 425 people residing in Giresun province and the obtained data were analyzed through SPSS 26.0 statistical program. In this context, it was observed that the participants did not have eco-design packaging awareness and that eco-design packaging awareness did not have a significant positive effect on the purchase intention of consumers in three different categories where traditional, visual and written communication elements were used. While the demographic characteristics of the participants did not have a significant effect on the purchase intention in all three categories, the income status of the participants in the traditional communication category created a significant difference on the purchase intention. However, the most important criteria in the packaging for the participants were determined as price and product quality.