Annelerde Anti-HBs'nin sıklığı ve yenidoğana transplasental geçiş düzeyi
Frequency of Anti-HBs in mothers and level of transplacental transmission to the newborn
  1. Tez No: 824856
  2. Yazar: SEVGİ AKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA AYSU SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
viral hepatit hastalığının öyküsü çok eskilere dayanmaktadır. bulaşıcı sarılık, ilk kez M.Ö 5. yüzyılda Yunanistan'da tarif edilmiştir. Bugün halen viral hepatit, tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. ülkemiz gibi, gelişmekte olan ülkelerde bu hastalığın önemi bir at daha artmaktadır. Türkiye'de resmi rakamlara göre, her yıl 25.000 dolayında yeni viral hepatit olgusu bildirilmektedir. Ancak bu sayının en az 200.000 olduğu düşünülmektedir. Dünyada ise yaklaşık 350 milyon kişi hepatit B virüsü(HBV) taşıcı durumdadır. her yıl yaklaşık 50 kişi HVC ile enfekte olmaktadır. hepatit B virüsü, genellikle kan yoluyla bulaşır. bunun yanı sıra anneden bebeğe vertikal, anne içinde horizontol yolla geçişi vardır. en önemli özelliği çocuk ve yenidoğanda daha sık olarak kronikleşmesidir. Erişkinlerde kronikleşme %6-10 iken,1-5 yaş arasında %25-50,perinatal dönemde infekte olan bebeklerde %70-90 oranındadır. Kronik B hepatiti hastaalrın yaklaşık dörrte birinde siroz gelişmekte, ayrıca bu hastalarda hepatosellüler karsinoma riskide yaklaşık 200 kat artmaktadır. ülkemizde HBsAG taşıyıcılığı değişik çalışmalarda %1,8 arasında, seropozitiflik oranı ise, %26.2-68.8 arasında bulunmuştur. biz bu çalışmada, hastanemiz kadın doğum kliğinde yatmakta olan doğum sonrası ilk 24 saat içindeki anneler ve yenidoğanların, Anti HBs düzeylerine bakarak, annelerdeki Anti HBs'nin sıklığı ile, yenidoğanlara transplasental geçiş düzeyini araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The history of viral hepatitis goes back a long way. Infectious jaundice was first described in Greece in the 5th century BC. Today, viral hepatitis is still an important health problem all over the world. The importance of this disease is increasing even more in developing countries like our country. According to official figures in Turkey, around 25,000 new cases of viral hepatitis are reported every year. However, this number is thought to be at least 200,000. Approximately 350 million people in the world are carriers of hepatitis B virus (HBV). Approximately 50 people become infected with HVC each year. Hepatitis B virus is usually transmitted through blood. In addition, it is transmitted vertically from mother to baby and horizontally within the mother. Its most important feature is that it becomes chronic more frequently in children and newborns. While chronicity is 6-10% in adults, it is 25-50% between the ages of 1-5 and 70-90% in babies infected during the perinatal period. Approximately one quarter of chronic hepatitis B patients develop cirrhosis, and the risk of hepatocellular carcinoma increases approximately 200-fold in these patients. In our country, HBsAG carriage was found to be 1.8% in different studies, and the seropositivity rate was found to be 26.2-68.8%. In this study, we aimed to investigate the frequency of Anti HBs in mothers and the level of transplacental transmission to newborns by looking at the Anti HBs levels of mothers and newborns in the first 24 hours after birth in the gynecology clinic of our hospital.